Wokół odznaczenia Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
2019-11-29

Otrzymaliśmy pytanie prasowe dotyczące wniosku o przyznanie przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości jednej z osób. Dziennikarz pytał, „czy przed złożeniem wniosku znany wojewodzie był fakt, że osoba ta jest zamieszana w próbę nielegalnego przejęcia kamienicy wartej 3 mln zł  w centrum Krakowa”?


W naszej odpowiedzi wskazaliśmy:
Pismem z 14 grudnia 2018 roku dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji w Kancelarii Prezydenta RP skierował do Biura Wojewody wystąpienie jednego ze stowarzyszeń o nadanie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla wskazanej osoby. Wojewoda, na podstawie obszernego uzasadnienia wniosku oraz szeregu innych dokumentów i dyplomów potwierdzających zasługi tej osoby, w drugiej połowie stycznia br. wnioskował o nadanie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Ani wojewoda Piotr Ćwik, ani pracownicy Biura Wojewody nie mieli wiedzy o tym, jakoby wskazana osoba była „zamieszana w próbę nielegalnego przejęcia kamienicy”.

W przypadku wniosku o nadanie orderu lub odznaczenia państwowego jednym z elementów sprawdzenia – jest wystąpienie do Krajowego Rejestru Karnego przy Sądzie Okręgowym w Krakowie z „Zapytaniem o udzielenie informacji o osobie”. Wysłaliśmy taki wniosek i otrzymaliśmy potwierdzenie niekaralności wskazanej osoby.

Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj