Wokół załóg karetek pogotowia ratunkowego
2020-02-25

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

Przygotowuję materiał na temat kontrowersji dotyczących 2-osobowych załóg karetek pogotowia ratunkowego, które od stycznia wprowadzili dyrektorzy szpitali w Dąbrowie Tarnowskiej i Brzesku. Starosta brzeski poinformował ostatnio, że ma zapewnienie od Wojewody w kwestii przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na ratownictwo medyczne. Czy mogą Państwo potwierdzić tę informację? Jeśli tak, to o jakich kwotach jest mowa? Jak do tej pory wyglądało finansowanie ratownictwa medycznego w Małopolsce (ile przeznaczano pieniędzy na ten cel)?

Oto nasza odpowiedź: 

art. 36 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym stanowi, że:

1. Zespoły ratownictwa medycznego dzielą się na:

1) zespoły specjalistyczne, w skład których wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny;

2) zespoły podstawowe, w skład których wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny.

O liczbie członków ZRM decyduje dany Dysponent systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

2) W 2020 roku na funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego przeznaczona zostanie wyższe kwota niż w poprzednim roku. Zawiera ona m.in wzrost stawki dobowej na zadania aktualnie działających zespołów ratownictwa medycznego.


Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj