Wokół zagrożenia koronawirusem
2020-02-25

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

uprzejmie proszę o przekazanie dzisiaj informacji, jakie działania, decyzje, procedury są podejmowane w Krakowie i Małopolsce w związku z zagrożeniem koronawirusem? Na lotnisku w Balicach podróżnym z Włoch i Chin jest teraz mierzona temperatura - a co z ruchem lądowym? Nasz region odwiedzają tysiące zagranicznych turystów - jak zabezpieczamy się przed przywleczeniem wirusa przez tych, którzy docierają do nas samochodami i autokarami? Jakie są planowane rozwiązania? Czy w szkołach lub innych instytucjach zostaną wprowadzone szczególne rozwiązania, np. zostaną zamknięte na określony czas albo uczniowie i pracownicy wracający z Włoch będą mieli pozostać w domach, skoro właśnie wirus zbiera żniwo we Włoszech? Stykamy się na co dzień z turystami z Włoch, jedziemy z nimi np. autobusem do Oświęcimia - czy jest zagrożenie zarażeniem i jak powinniśmy się zabezpieczać?

Oto nasza odpowiedź: 

Informacje dotyczące poruszonych przez Panią kwestii zostały wczoraj podane na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego; są też dostępne na stronie GIS i MZ.

- dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu koronawirusa i czego należy się wystrzegać; innymi słowy przy przekraczaniu granicy otrzymamy taką swego rodzaju instrukcję (https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-w-polsce-dzialaja-dwa-laboratoria-prowadzace-badania-koronawirusa-a.html);

- oczywiście sytuacja jest na bieżąco monitorowana, natomiast na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół (https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch/);

- konieczna jest jednak odpowiedzialność, samoobserwacja, czujność i szczególna dbałość o przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk!) - szczegółowe wytyczne: https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch.


Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj