Wokół koronawirusa/infkecje u dzieci
2020-03-10

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

W związku z pytaniami od naszych użytkowników, którzy są rodzicami małych dzieci, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Które szpitale na terenie województwa zostały wytypowane do przyjmowania chorych dzieci z podejrzeniem koronawirusa.
2. Ile jest miejsc/łóżek na oddziałach zakaźnych w skali województwa.
3. Czy oddziały zakaźne są wyposażone w respiratory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, tak aby zrobić na nich taki mały OIOM dla pacjentów z niewydolnością oddechową.
3. Jeżeli zacznie przybywać chorych na koronawirusa, także w waszym województwie, jak będzie w praktyce wyglądała procedura przyjmowania chorego dziecka - do kogo trzeba się zgłosić z dzieckiem, co będzie dalej się z nim działo.
4. Jeżeli okaże się, że jest więcej chorych niż miejsc na oddziałach zakaźnych, to jak będzie rozwiązany problem, Będą stwarzane dodatkowe miejsca dla zarażonych, jeżeli tak to gdzie?
5. Przy zwiększonej liczbie zachorowań, gdzie będzie odbywała się kwarantanna dziecka z podejrzeniem koronawirusa?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź na te pytania. Rodzice zwracają się do nas z takimi zapytaniami i chcielibyśmy dać im na nią odpowiedź, a tym samym uspokoić emocje, które siłą rzeczy narastają wobec doniesień medialnych o skali zachorowań na koronawirusa.

Oto nasza odpowiedź:

Miejsca dla dzieci są w szpitalach:
Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie, Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie.

W Małopolsce jest około 300 łóżek na oddziałach zakaźnych lub obserwacyjno-zakaźnych. Baza łóżek będzie na bieżąco poszerzana w miarę potrzeb i stosownie do rozwoju sytuacji. Mogą też być podejmowane decyzje np. co do reorganizacji oddziałów szpitalnych, co wynika z decyzji o postawieniu szpitali w stan podwyższonej gotowości.
Nie podajemy szczegółowych danych dotyczących sprzętu. Są to dane z zakresu bezpieczeństwa państwa i nie możemy ich udostępniać. Ponadto w zależności od potrzeb sprzęt może być przesuwamy między oddziałami, a zasoby są wzmacniane w oparciu o wnioski składane do rezerwy celowej budżetu państwa.
Procedura jest stała. Należy skontaktować się z sanepidem lub udać na oddział zakaźny.

Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj