Wokół koronawirusa/punkty kwarantanny powiat limanowski
2020-03-10

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

Mam pytanie odnośnie wyznaczenia w powiecie limanowskim punktów kwarantanny. Dzisiaj w naszym powiecie był Pan wojewoda, który wizytował miejsce. Chciałem zapytać dlaczego akurat, te miejsca zostały wyznaczone. Czy była wcześniej rekomendacja tych miejsc starosty limanowskiego.

Otrzymaliśmy kolejne pytanie:

1. Czy w powiecie limanowskim były przypadki podejrzenia zachorowania na COVID-19.
2. Czy nadzorem epidemiologicznym zostały objęte osoby z naszego terenu.
3. Czytelnicy dopytują, bo chyba nie wiedzą, do jakich instytucji mają się zgłosić, jeżeli zauważą u siebie objawy, które mogę sugerować zachorowanie na coronawirusa. Wielu z nich uważa, że tutejszy szpital jest taką najlepszą instytucją do której należy się udać.
4. W jaki sposób uspokoić mieszkańców odnośnie wyznaczonych przez władze starostwa, z polecenia wojewody małopolskiego punktów kwarantanny. Czemu ona służy i czy wyznaczenie wspomnianych punktów jest koniecznością.

Oto nasza odpowiedź:

Podajemy dane ogólne dotyczące całego województwa. Stan z dziś, z godzin popołudniowych: 413 osób objętych nadzorem epidemiologicznym, 11 hospitalizowanych.

Przypominamy o podstawowej zasadzie. Gdy ktoś podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, absolutnie nie powinien udawać się do przychodni czy do szpitalnych oddziałów ratunkowych.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w regionie, gdzie występuje koronawirus i zaobserwujemy u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to — bezzwłocznie powinniśmy powiadomić  telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

Wszystkie informacje znajdą Państwo tutaj: Koronawirus: informacje i zalecenia – prosimy o ich upowszechnianie.

Wicewojewoda wizytował miejsca kwarantanny, które zostały wyznaczone przez powiaty. Takie miejsca są standardowo wskazywane jako rezerwa i dodatkowe zabezpieczenie. Poddane kwarantannie mogą zostać osoby, które mogły mieć kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj