Wokół koronawirusa
2020-03-24

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

Mieszkańcy wciąż pytają, jak rozwiązać pewne rzeczy podczas obowiązkowej kwarantanny w związku z koronawirusem. Ostatni przypadek, to kwestia wyrzucania śmieci. Jeśli ktoś mieszka w bloku, a altanę śmietnikową ma poza blokiem, to jak ma zorganizować sobie wyrzucanie śmieci? Czy może je sam wynieść? Czy ma prosić o to sąsiadów (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności), czy można o to poprosić wybrane służby? 

Pozostałe kwestie to oczywiście zakupy podstawowych produktów (kto je zapewnia?) oraz zwierzęta domowe, głównie psy. Kto na czas kwarantanny ma zająć się psem? Czy mogą go wyprowadzać sąsiedzi (czy jest to dla nich bezpieczne?), czy psa trzeba przekazać na czas kwarantanny rodzinie/znajomym, czy może psa trzeba wtedy oddać do schroniska?

Oto nasza odpowiedź:

Informacje na temat kwarantanny (w tym pomocy w zakresie dostarczania posiłków) można znaleźć np. tutaj:

https://www.gov.pl/web/rodzina/pomoc-osobom-w-kwarantannie2

https://www.gov.pl/web/koronawirus/na-co-moga-liczyc-osoby-objete-kwarantanna-sprawdz

https://pacjent.gov.pl/kwarantanna-dozor-epidemiologiczny-co-to-znaczy

https://pacjent.gov.pl/14-dni-kwarantanny

https://twitter.com/GIS_gov/status/1238973574859427841

https://www.gov.pl/web/koronawirus/policja-wspiera-w-utrzymaniu-kwarantanny-w-polsce

https://www.gov.pl/web/mswia/dzialania-sluzb-mswia-w-zwiazku-z-koronawirusem

https://www.gov.pl/web/klimat/komunikat-ws-odpadow-z-kwarantanny

Osoba objęta kwarantanną może zwrócić się o pomoc w sprawach dotyczących codziennego funkcjonowania, czyli także wyrzucania śmieci, w pierwszej kolejności do sąsiadów, znajomych lub rodziny, podobnie jak w sprawie opieki nad zwierzętami czy robienia zakupów. Jeśli jest to niemożliwe, należy taką sytuację zgłosić do służb, z którymi jesteśmy podczas kwarantanny w kontakcie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma razie dowodów na to, by psy czy inne zwierzęta domowe mogły zakazić się koronawirusem. Nie ma żadnych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem infekcji ani że mogą zachorować na Covid-19. Ich właściciele powinni przestrzegać zasad higieny, ale nie powinni być zbytnio zaniepokojeni i w żadnym razie nie powinni porzucać swoich zwierząt.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał też specjalne zalecenia, do których musi stosować się każda osoba odbywająca kwarantannę, poruszając w nich kwestię opieki nad zwierzętami:

„Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny, przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy”.


Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj