Koronawirus: kolejne przypadki w Małopolsce. Wyjaśnienia
2020-04-03

W związku z licznymi prośbami, abyśmy wrócili do wcześniej realizowanej przez nasze biuro prasowe formy informowania o kolejnych przypadkach zakażenia koronaworusem SARS-CoV-2, zdecydowaliśmy, że postaramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. 

Zaznaczamy jednak, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie prowadzi i nigdy nie prowadził postępowań sanitarno-epidemiologicznych. A co za tym idzie – MUW nie był i nie jest gospodarzem związanych z nimi danych. Byliśmy wyłącznie pośrednikiem i dane te otrzymywaliśmy całkowicie wtórnie i uzupełniająco. Zależało nam jednak na tym, by prezentować je szerzej opinii publicznej, choć niejednokrotne drobiazgowe pytania kierowane do urzędników pracujących w Urzędzie Wojewódzkim o każde zakażenie zwyczajnie nas przerastały. Nie są to bowiem nasze kompetencje. 

Nie jest też rolą Urzędu Wojewódzkiego, by wypowiadać się w kwestii kwalifikacji przyczyny zgonu jako spowodowanego COVID-19. Żaden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego nie uczestniczy w tej kwalifikacji i nie bierze za nią odpowiedzialności. Nie mamy też wpływu na to, kiedy te informacje są ostatecznie weryfikowane, a bywa, że wymaga to czasu. 

Możemy podawać Państwu tylko te dane, które otrzymamy, według ustalonego harmonogramu informowania przyjętego przez Inspekcję Sanitarną. Niejednokrotnie zdarzało się, że informacje o kolejnym zakażeniu otrzymywali Państwo dużo wcześniej np. ze szpitala. My tę informację upublicznialiśmy wtedy, gdy została ona przekazana z poziomu powiatu do WSSE i ujęta w zbiorczym raporcie. Takie informowanie o grupie przypadków jest zresztą zupełnie naturalne w aktualnej sytuacji, gdy w ciągu dnia mamy co najmniej kilkanaście przypadków, a nieuchronnie w najbliższym czasie będzie ich więcej.  

Konkludując: postaramy się wrócić do wcześniejszej formy informowania, choć nieco ją uprościmy. I jeszcze raz podkreślamy, że te informacje pozyskujemy dla Państwa z WSSE w Krakowie.  

W ostatnim przekazanym Państwu komunikacie informowaliśmy o tym, że na tamtą chwilę w Małopolsce było 209 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym jedna osoba zmarła z powodu COVID-19. 

Od ostatniego komunikatu mamy 26 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, czyli ich aktualna liczba wynosi 235 (stan na dziś, na godziny poranne). 

W tej grupie 26 osób jest 16 kobiet i 10 mężczyzn, w wieku od 2 do 82 lat. 9 osób mieszka w Krakowie, 10 w powiecie bocheńskim, 2 w powiecie brzeskim, 1 w powiecie tarnowskim, 4 w powiecie krakowskim.

Informujemy również o śmierci trzech osób, w przypadku których potwierdzono, że przyczyną ich zgonu była choroba COVID-19: 61-letniego mieszkańca Krakowa, 56-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego (przebywali oni w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie) oraz 87-letniej mieszkanki powiatu limanowskiego, która była hospitalizowana w Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 4. 

Dołączam wczorajszy raport dotyczący liczby osób przebywających w kwarantannie i hospitalizowanych.


dr Joanna Paździo

Rzecznik prasowy Wojewody MałopolskiegoŹródło informacji: WSSE w Krakowie.

2020-04-03 aktualne dane o koronawirusie - zakażeni2020-04-02 dzienny raport o koronawirusie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj