Wokół koronawirusa
2020-04-22

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:
Uprzejmie proszę o informacje dotyczące koronawirusa w powiecie wielickim (jest tam ponad 100 zakażonych, w ostatnich dniach duże ognisko zakażeń pojawiło się w gminie Gdów):

1. gminy powiatu wielickiego i starostwo wnioskowały do wojewody o utworzenie w rejonie Wieliczki izlolatorium - budowę na takie potrzeby szpitala kontenerowego, a potem przeznaczenie na takie potrzeby ośrodka w gminie Wieliczka (w Grabiu, obecny budynek zbiorowej kwarantanny), pismo w tej sprawie zostało przesłane do Urzędu Wojewódzkiego dwa tygodnie temu; jakie jest stanowisko w tej sprawie wojewody? powstanie izolatorium? (jeśli nie - jakie są tego powody?)

2. informacje osobach zmarłych na COVID-19  są podawane przez służby wojewody z ogromnym opóźnieniem, np. informacja o 89-letniej kobiecie z gminy Niepołomice, która zmarła na początku kwietnia (już 3 kwietnia była o tym nieoficjalna informacja z Niepołomic, pojawiła się w komunikacie UW dopiero... wczoraj; jaka jest przyczyna tak fatalnego przepływu informacji?

3. w jaki sposób wojewoda planuje wesprzeć w walce z koronairusem samorządy i służby ochrony zdrowia w powiecie wielickim, gdzie ilość zakażonych koronawirusem wciąż rośnie (statystycznie, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, zachorowań w powiecie wielickim jest więcej niż np. w Krakowie);


Oto nasza odpowiedź:

Co do pierwszego pytania – odpowiedź jest przygotowywana.

Co do pytania drugiego – jak już kiedyś Państwa informowaliśmy, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie nie prowadzi i nigdy nie prowadził postępowań sanitarno-epidemiologicznych. A co za tym idzie – MUW nie jest dysponentem związanych z nimi danych. Nie jest też rolą Urzędu Wojewódzkiego, by wypowiadać się w kwestii kwalifikacji przyczyny zgonu jako spowodowanego przez COVID-19. Żaden z pracowników Urzędu Wojewódzkiego nie uczestniczy w tej kwalifikacji i nie bierze za nią odpowiedzialności. Nie mamy też wpływu na to, kiedy te informacje są ostatecznie weryfikowane, a bywa, że wymaga to czasu. Informacje, które Państwu przekazujemy, pozyskujemy z WSSE w Krakowie, ta z kolei otrzymuje informacje o zgonie ze szpitala. Naturalne jest więc, że proces ten trwa.
Użyła Pani dość krzywdzącego dla nas sformułowania, że „informacje są podawane przez służby wojewody z ogromnym opóźnieniem”. Wyjaśnijmy zatem, że aktualnie przyjęliśmy informowanie o nowych przypadkach dwa razy dziennie: około godziny 10.00 i około godziny 17.30. Dane z wieczornego i porannego raportu WSSE w Krakowie są Państwu przekazywane w komunikacie około godziny 10.00, zaś dane z raportu z godziny 14.00 – około godziny 17.30. Informacje o zgonach i ozdrowieńcach dołączane są do najbliższego komunikatu potwierdzającego nowe przypadki. Taki sam system informowania prowadzi Ministerstwo Zdrowia.

Co do pytania o plany wojewody dotyczące „wsparcia w walce z koronawirusem”, to zaznaczmy, że wsparcie ze strony wojewody, a także innych instytucji rządowych w sferze planów zostało określone już dawno. Teraz te plany są na bieżąco realizowane, choćby w postaci dostaw środków ochrony osobistej do szpitali czy DPS-ów. Natomiast co do zasady wszyscy dorośli chorzy na COVID-19 – bez względu na to, z jakiego powiatu pochodzą – są leczeni w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, który jako szpital jednoimienny otrzymuje z tego tytułu bezpośrednie wsparcie m.in. z Ministerstwa Zdrowia i ma też poszerzony zakres finansowania realizowanych zadań. Oczywiście każda jednostka samorządowa musi mieć swoja rezerwę kryzysową, a za bieżące funkcjonowanie podmiotów zdrowotnych odpowiada organ założycielski.

Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj