Wokół sytuacji hydrologicznej w Małopolsce
2020-05-31

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

Po opadach deszczu podnosi się stan wody w rzekach. Czy Centrum Zarządzania Kryzysowego ma dane o przekroczeniu stanów ostrzegawczych w Małopolsce i w jakich punktach pomiarowych? Czy mamy już gdzieś lokalnie podtopienia? 

Oto nasza odpowiedź:   

INFORMACJA O SYTUACJI HYDRO – METEOROLOGICZNEJ W MAŁOPOLSCE 31 maja 2020 r. 

1. SYTUACJA HYDROLOGICZNA 31 maja 2020 r. 

Na Wiśle notowano wahania bądź spadki poziomu wody na ogół w górnej części strefy stanów średnich. W związku ze spływem wód opadowych w zlewni Dunajca i Popradu obserwowano wzrosty bądź wahania poziomu wody w strefie stanów średnich, a miejscami na tatrzańskich dopływach Dunajca w strefie stanów wysokich. Dodatkowo wzrosty miały miejsce w ujściowym odcinku Raby. Na pozostałych rzekach w zlewni Wisły i ich odcinkach, notowano spadki poziomu wody w strefie stanów średnich, lokalnie niskich, a punktowo w zlewni Małej Wisły, Soły i Skawy w strefie stanów wysokich. Lokalnie poziomy wody były zaburzane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na Małej Wiśle w Jawiszowicach poziom wody nad ranem opadał poniżej stanu ostrzegawczego. 

30 maja 2020 r. o godz. 8.00 poziom wody układał się: 

- na granicy strefy stanów wysokich i średnich: w zlewniach: Małej Wisły, Soły, Skawy, Dunajca powyżej zbiornika Czorsztyńskiego;

- w strefie stanów średnich: na ogół na Wiśle oraz zlewniach: Raby, Uszwicy, Dunajca poniżej zbiornika Czorsztyńskiego, Popradu;

- w strefie stanów niskich: w zlewniach: Rudawy, Szreniawy

Stany ostrzegawcze (godz. 12.00 31.05.2020 r.): 

- Wisła w Jawiszowicach o 76 cm,

- Sękówka w Gorlicach o 16 cm,

- Biała w Grybowie 20 cm,

- Soła w Oświęcimiu o 3 cm,

- Skawinka w Radziszowie o 39 cm,

- Stryszawka w Suchej Beskidzkiej o 4 cm

Prognoza hydrologiczna od godz. 7.00 30 maja 2020 r. do godz. 13.00 31 maja 2020 r. 

W okresie objętym prognozą, na Wiśle spodziewane są wahania bądź stabilizacja poziomu wody na ogół w górnej części strefy stanów średnich. W związku z prognozowanymi ciągłymi opadami deszczu na rzekach w zlewni Wisły prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów średnich i wysokich. Miejscami (głównie w zlewniach karpackich dopływów Wisły oraz na jej mniejszych bezpośrednich dopływach) spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Punktowo (zwłaszcza w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły) istnieje również możliwość przekroczenia stanów alarmowych. Na Małej Wiśle w Jawiszowicach poziom wody będzie się układał przy stanie zbliżonym do stanu ostrzegawczego. 

Ilość stacji, gdzie wartość przepływu jest mniejsza niż wartość średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ), będzie się zmniejszać.

Prognoza opadów dla województwa małopolskiego na okres od 31.05 niedziela do 2.06.2020 wtorek: 

Dzień niedziela: średnio od 5 mm na północy do 10 mm na południu. Miejscami na północy do 15 mm, miejscami na południu do 25 mm. Od północnego wschodu regionu opady jednostajne zanikają, na południowym zachodzie województwa opady do końca dnia. Opady jednostajne od północnego zachodu przejdą w przelotne.

Noc niedziela/poniedziałek: Miejscami około 1 mm jedynie w południowej części województwa średnio 1 mm.

Dzień poniedziałek: Miejscami przelotne opady deszczu, w północnej części województwa do 1 mm, w południowej do 5 mm.

Noc poniedziałek/wtorek: miejscami słabe przelotne opady deszczu, miejscami do 1 mm.

Dzień wtorek: przelotne opady deszczu do 2 mm, na południu do 10 mm.

( na podstawie Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie)

2. SYTUACJA METEOROLOGICZNA 

PROGNOZA POGODY

W dzień zachmurzenie całkowite i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm w północnej części województwa, od 20 mm do 30 mm w południowej. Po południu w północnej części województwa zanik opadów i możliwe przejaśnienia. W Tatrach, początkowo powyżej 1800 m n.p.m. a później powyżej 2100 m n.p.m., opady śniegu; prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 20 cm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 8°C, na szczytach Tatr około 0°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-wschodni. Wysoko w Tatrach zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże. Miejscami opady deszczu, prognozowana wysokość opadów na południu województwa do 15 mm. W Tatrach powyżej 2100 m n.p.m. opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura minimalna od 9°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 9°C, wysoko w Beskidach od 3°C do 5°C, na szczytach Tatr około -1°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-wschodni. Wysoko w Tatrach zawieje śnieżne. 

AKTUALNE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE 

intensywne opady deszczu/1 – ważność od godz. 21.00 dnia 30 maja 2020 r. do godz. 03.00 dnia 1 czerwca 2020 r., dla powiatów: gorlicki, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, suski, tatrzański i wadowicki i miasta Nowy Sącz. 

wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - stopień zagrożenia 2 – ważność od godz. 00:00 dnia 31.05.2020 r. do godz. 08:00 dnia 01.06.2020 r. dla obszaru województwa małopolskiego. Prognozowany przebieg zjawiska: W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy (szczególnie w ich górnych częściach) oraz na mniejszym bezpośrednich dopływach Wisły, spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich i przekroczenie stanów ostrzegawczych. Punktowo w miejscu wystąpienie szczególnie intensywnych opadów, możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. 

INTERWENCJE PSP 

31.05.2020 r. od godz. 00.00 odnotowano 17 interwencji , głównie do usuwania połamanych konarów drzew i pompowania wody z zalanych posesji i piwnic. 

Nie odnotowano zdarzeń o charakterze kryzysowym. 

http://monitor.pogodynka.pl/#map/19.9239,49.4299,8,true,true,0 

http://pogodynka.pl/

- tutaj można na bieżąco śledzić, jak sytuacja się zmienia. 


Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj