Wokół inwestycji w Zakopanem
2020-07-01

Otrzymaliśmy następujące pytanie prasowe:

Przygotowuję materiał prasowy o inwestycyjnej presji na Zakopane.
Dlaczego poparł Pan plany inwestycyjne spółki Air Tours Poland, która w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego chce postawić ośmiokondygnacyjny budynek?
Piotr Bąk, starosta w prywatnej rozmowie mówi, że próbuje walczyć z najazdem deweloperów na Zakopane, ale Pan popiera wszystkie ich roszczenia i on jest bezradny, zastraszony i boi się procesów wytyczanych przez inwestorów.

Oto nasza odpowiedź:

Z przykrością stwierdzam, że najwyraźniej został Pan wprowadzony w błąd. Wojewoda może co najwyżej ocenić zgodność danej inwestycji z prawem, m.in. z planem miejscowym. Trudno zatem zrozumieć, na jakiej podstawie sformułował Pan swoje wnioski.
Jako organ drugiej instancji możemy się wypowiedzieć wyłącznie w odniesieniu do tego, czy dana inwestycja mieści się w standardach określonych w planie miejscowym i spełnia wymogi przepisów budowlanych. Na tym nasza rola się kończy. Teza o udzielaniu poparcia jakiejkolwiek spółce jest kompletnie nieuprawniona i sprzeczna z faktami.
Jedyną kwestią, w której jako organ drugiej instancji zabieraliśmy głos, jest ocena zgodności danej inwestycji z planem miejscowym. Jeżeli dana inwestycja jest zgodna z planem miejscowym, trudno, abyśmy stwierdzali coś innego.
Nie mamy wpływu na kształt tych planów miejscowych, nawet jeśli niejednokrotnie mogą one budzić wątpliwości i zawierać luki, które skutkują inwestycjami odbiegającymi od społecznych oczekiwań. Kształtowanie ładu przestrzennego to domena samorządu gminnego. Nie mamy wpływu na dobór standardów w planach miejscowych.

Jednocześnie wyjaśniam, że podczas sporządzania projektu planu miejscowego, obejmującego tereny w parku narodowym lub w jego otulinie, obowiązkowe jest uzgodnienie projektu planu z dyrektorem parku narodowego. Bez pozytywnego uzgodnienia plan miejscowy nie może zostać uchwalony przez gminę, a naruszenie tej reguły skutkuje stwierdzeniem nieważności planu. Zatem również organ ochrony przyrody – dyrektor parku narodowego – ma realny wpływ na to, co i w jakiej postaci może powstać na terenie parku i otuliny.
Jeżeli chodzi o inwestycję, o której Pan pisze, kiedyś już odnosiliśmy się do tej – swego rodzaju – próby przeniesienia odpowiedzialności na urząd wojewódzki za powstawanie określonych inwestycji: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=12150


Informacjamuw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj