Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie ASF
2018-02-28
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie afrykańskiego pomoru świń (ASF). W spotkaniu uczestniczyli wicewojewoda małopolski Józef Gawron, małopolski wojewódzki lekarz weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuta, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek oraz przedstawiciele: Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Agnieszka Szewczyk-Kuta przypomniała o zasadach prewencji i zwalczania ASF oraz o wytycznych i procedurach. Na razie w województwie małopolskim problem ASF nie jest wyczuwalny. Wirus nie stanowi zagrożenia dla człowieka, jednak należy pamiętać o higienie. Ważne jest również budowanie świadomości w społeczeństwie.

ASF jest szybko szerzącą się, zakaźną chorobą wirusową. Dotyka ona świń domowych oraz dzików. ASF nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Jednym ze sposobów zakażenia zwierząt jest pośredni lub bezpośredni kontakt z zarażonymi zwierzętami.
asf 1asf 2asf 3asf 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj