Rozmowy Radia Kraków z wojewodą małopolskim
2018-03-01
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem czwartkowej audycji Radia Kraków. Rozmowa dotyczyła Dnia Żołnierzy Wyklętych, Konfederacji Barskiej, dekomunizacji oraz cmentarzy małopolskich z I i II wojny światowej.

Wojewoda podkreślił bardzo ważną rolę Święta Żołnierzy Wyklętych, które powstało w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To, co cieszy najbardziej, to zainteresowanie i celebrowanie tego Dnia przez młode pokolenia. Jak przekonywał wojewoda, widać, że w społeczeństwie budzi się pewna świadomość o tym, iż pamięć historyczna jest naprawdę potrzebna.

Wojewoda wspomniał również o Konfederacji Barskiej, która w tym roku obchodzi 250. rocznicę. Przytoczył przy tym swoją wypowiedź z obchodów tej uroczystości połączonej ze stuleciem Odzyskania Niepodległości w Lanckoronie.

- Ktoś, kto zadaje Ci pytanie, czy warto wspominać to, co działo się 250 lat temu, to, co działo się 100 lat temu, jeśli chodzi o Odzyskanie Niepodległości, jest w błędzie. Pytanie powinno być postawione tak: Jak należy wspominać? Jak widzę te małe społeczności lokalne, które realizują piękne uroczystości, na których obecna jest nie tylko ta dorosła część społeczeństwa, ale również obecna jest młodzież, to myślę, że możemy być spokojni o to, że historia Polski nie zginie i przetrwa na kolejne pokolenia.

Istotnym tematem rozmowy była też dekomunizacja. Wojewoda omówił trzy etapy tego procesu. W tym momencie kończy się etap I związany ze zmianą nazw ulic. Rozpoczyna się natomiast II etap, czyli dekomunizacja pomników, które pozostały w przestrzeni publicznej. Ostatnim etapem będzie dekomunizacja nazw instytucji.

Na koniec audycji wspomniano o małopolskich cmentarzach z I i II wojny światowej, które wymagają szczególnej uwagi, ponieważ wiele z nich jest bardzo zaniedbanych i zapomnianych. Wojewoda zaznaczył, że trwa proces odnawiania tych miejsc.

wojewoda radio krakow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj