Czwartkowa rozmowa z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2018-03-22
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik po raz kolejny był gościem Radia Kraków. Rozmowa dotyczyła m.in.: zwiększenia rządowego dofinansowania na budowę i remonty dróg lokalnych, poprawy bezpieczeństwa na tego rodzaju drogach, działań na rzecz spokojnego przebiegu meczów, a także współpracy na linii samorządy – administracja rządowa.

Wojewoda zaznaczył, że rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył dodatkowo 500 mln złotych na budowę i remonty dróg lokalnych. Środki te pochodzą z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju i Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Małopolska może otrzymać z tej puli prawie 36 mln złotych.

Każdy ma prawo, żeby jeździć po dobrej, wyremontowanej drodze, która po pierwsze, jest bezpieczna, a po drugie, daje pewien komfort jazdy. Samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, starostowie – mogą także wnioskować o środki na poprawę bezpieczeństwa przy tych drogach – powiedział wojewoda Piotr Ćwik, wskazując jednocześnie, że ważnym problemem jest ruch pieszych przy drogach gminnych i powiatowych.

Budowa i remonty dróg lokalnych – jak stwierdził wojewoda Piotr Ćwik – to ważny element strategii zrównoważonego rozwoju. Realizacja tego zadania jest równoznaczna z tworzeniem warunków do tego, aby w mniejszych miejscowościach pojawili się inwestorzy i osoby, które chcą rozwijać swoją działalność gospodarczą.

Dodatkowe środki na drogi lokalne, pula na tzw. adamczykówki i promesy na szkody popowodziowe – wszystko to są segmenty, które składają się na poprawę jakości dróg w naszym województwie – stwierdził wojewoda.

Rozmowa dotyczyła również bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich. Wojewoda wspomniał o regularnych posiedzeniach Wojewódzkiego zespołu interdyscyplinarnego ds. bezpieczeństwa imprez masowych. Biorą w nich udział m.in. przedstawiciele klubów, a przypomnijmy, że to organizator jest odpowiedzialny za zabezpieczenie imprez masowych.

– Jeśli na stadiony mają przychodzić rodzice z dziećmi, całe rodziny, to potrzebny jest porządek, spokój, bezpieczeństwo i brak wulgaryzmów, które niestety przez stadiony ligowe się przetaczają – powiedział wojewoda.

W kontekście współpracy między administracją rządową w terenie a samorządami wojewoda Piotr Ćwik zwrócił uwagę na organizowanie przez niego cyklicznie wspólne spotkania i konsultacje.

Dobry samorządowiec ma świadomość tego, że wiele od niego zależy, ale więcej może zrobić, jeśli podejmuje współpracę – z innymi gminami, z organizacjami pozarządowymi, z administracją rządową – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.

Całość rozmowy można posłuchać tutaj.
woje radyjo
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj