Rozmowy Radia Kraków z wojewodą małopolskim
2018-03-29
W cotygodniowej audycji Radia Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik przybliżył działania rządowe podejmowane na rzecz repatriantów oraz opowiedział o swoim projekcie „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918” związanym w przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wojewoda przekazał również słuchaczom życzenia świąteczne.

Okres świąteczny skłania do rozmowy o tych rodakach, którzy w następstwie II wojny światowej musieli opuścić naszą ojczyznę i do dziś pozostają poza granicami Polski. Wojewoda  podkreślił, że pomoc repatriantom jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Przepisy prawa stanowią, że to zadanie wspólne rządu i samorządu. Dlatego rządowa pomoc finansowa na potrzeby adaptacyjne repatriantów musi iść w parze z zaangażowaniem samorządu terytorialnego. Przy wojewodzie ma powstać Rada ds. Repatriantów, która będzie wspierać samorząd w podejmowaniu takich działań. Piotr Ćwik przeprowadził już rozmowy z małopolskimi gminami, z których kilka przygotowuje mieszkania dla repatriantów. Liderem jest gmina Szczucin, która udostępni 6 takich mieszkań. Na liście są jeszcze inne gminy – np. Zakliczyn, Wolbrom, Stary Sącz, Gołcza czy miasto Kraków

Tematem rozmowy był też projekt wojewody małopolskiego Piotra Ćwika pod nazwą "(Mało)polski Szlak Pamięci o roku 1918".

- To inicjatywa, której celem jest odkrycie miejsc w województwie upamiętniających to, w jaki sposób społeczności lokalne naszego regionu celebrowały kolejne rocznice odzyskania niepodległości. Projekt koordynowany jest przez Małopolski Urząd Wojewódzki i do dziś zostało zgłoszonych ponad 60 takich miejsc - powiedział wojewoda.

Na koniec rozmowy Piotr Ćwik zwrócił się do wszystkich Małopolan z życzeniami, aby ten szczególny czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego był okresem radości, nadziei, spotkań rodzinnych dających optymizm na przyszłość.

- Życzę wszystkim Wesołego Alleluja - przekazał wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
szef 8
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj