Otwarcie wystawy „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”
2018-04-13
Wicewojewoda małopolski Józef Gawron wziął udział w otwarciu wystawy "Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech" w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenu.

W otwarciu wystawy uczestniczyli: ocalały z Zagłady Leon Schwarzbaum, premier Brandenburgii, koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej dr Dietmar Woidke, Konsul Generalny Niemiec w Polsce dr Michael Groß .

Wystawa poświęcona jest roli policji w nazistowskich Niemczech. Składa się na nią 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera i partię nazistowską w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji.

Premier Dietmar Woidke podkreślił, że dla niego przyjazd do Miejsca Pamięci Auschwitz jest zawsze czymś bardzo przytłaczającym:
Ogarniają wówczas człowieka myśli o cierpieniach, które spotkały wszystkich, którzy tu ginęli, a także myśli o odpowiedzialności, że dziś musimy zrobić wszystko, aby ta pamięć o tym wszystkim, co zdarzyło się tu setkom tysięcy ludzi z winy Niemiec, cały czas trwała – powiedział.

- Budowanie relacji polsko-niemieckich musi opierać się na fundamencie prawdy historycznej. Trudna przeszłość naszych państw ciągle odciska piętno na wzajemnym postrzeganiu się naszych społeczeństw. Przez wspólną prace, której wynikiem jest między innymi dzisiejsza wystawa – mówił wicewojewoda.

Wystawa prezentowana jest w 3 językach: polskim, niemieckim oraz angielskim. Oglądać ją można w sali wystaw czasowych w bloku 12. na terenie byłego obozu Auschwitz I do końca sierpnia 2018 r.
otwarcie wystawy 1otwarcie wystawy 2otwarcie wystawy 3otwarcie wystawy 4otwarcie wystawy 5otwarcie wystawy 6otwarcie wystawy 7
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj