O „Piątce Morawieckiego” w Radiu Kraków
2018-04-19
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik gościł w czwartkowej audycji Radia Kraków. Głównym tematem rozmowy była tzw. „Piątka Morawieckiego”, czyli projekt rozwiązań, które chce wprowadzić polski rząd.

Wojewoda podkreślił, że „Piątka Morawieckiego” jest bardzo ambitnym planem, który został przedstawiony również Małopolanom na spotkaniach z szefem rządu w Krakowie i Skawinie.

Podczas rozmowy wspomniano o programie „Dobry Start”, czyli wyprawce szkolnej dla każdego dziecka w wysokości 300zł. Program „Dostępność +” to kolejny ważny element „Piątki Morawieckiego”. Przewiduje on m.in. wprowadzenie zabezpieczeń emerytalnych dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci, czy też likwidowanie barier architektonicznych i tworzenie przyjaznej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel ponad 23 mld zł.

- Kobiety rodzące dzieci, które są następnymi pokoleniami wchodzącymi na rynek pracy, są to osoby, które najwięcej robią dla demografii w naszym kraju, ale też dla przyszłości tego, co jest związane z wypłatą emerytur – powiedział wojewoda.

Istotnym tematem rozmów był również program dotyczący dróg lokalnych, na których remonty i budowę zostanie przeznaczonych co najmniej 5 miliardów złotych.

- Oznacza to tysiące kilometrów odnowionych dróg we wsiach, małych miastach, gminach i powiatach. (…) Programy wieloletnie dają możliwość lepszego, bardziej gospodarskiego spojrzenia na wydatkowanie środków i realizację zadań – mówił wojewoda.
woj radio krakow nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj