Łączy nas biało-czerwona. Program obchodów 2 i 3 maja 2018 r.
2018-04-27
Jak co roku, Polacy dumnie świętować będą rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 r. – jedno z ważniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii naszego kraju, ale również Europy i świata! 2 maja obchodzić zaś będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji wojewoda małopolski Piotr Ćwik serdecznie zaprasza Małopolan do uczestnictwa w uroczystościach organizowanych w Krakowie.

2 maja będziemy bić rekord Polski na najdłuższą flagę państwową. Startujemy o godzinie 12.00 przy Bramie Floriańskiej w Krakowie. Wydarzenie to wojewoda małopolski organizuje wraz z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej.

Do pochodu z flagą można dołączyć na ulicy Floriańskiej, Rynku Głównym lub na ulicy Grodzkiej. Finał planowany jest ok. godziny 13:00 na Wzgórzu Wawelskim. Serdecznie zachęcamy do włączenia się do wspólnego bicia rekordu. Nad przebiegiem wydarzenia będzie czuwał sędzia z Biura Rekordów. Dotychczasowy rekord należy do Warszawy: rok temu udało się tam rozwinąć flagę o długości 1556,2 metrów. Liczymy na to, że pobijemy ten rekord, rozwijając flagę o długości ponad 2000 m!

Małopolscy harcerze i instruktorzy z ZHP przygotowali ponadto liczne atrakcje towarzyszące biciu rekordu. Przy Bramie Floriańskiej oraz na Wawelu pojawi się na niebie biało-czerwona niespodzianka. Będzie można również namalować biało-czerwone symbole na swojej twarzy oraz wykonać własną flagę (punkty: przy Bramie Floriańskiej, na Rynku Głównym i na placu św. Marii Magdaleny).

- Chcemy z harcerzami z Małopolski i mieszkańcami radośnie świętować Dzień Flagi. Chcemy pokazać naszym podopiecznym, zuchom, harcerzom, wędrownikom, że Święto Flagi możemy obchodzić w sposób radosny. Myślę, że zostanie to w pamięci wszystkich uczestników na wiele lat. Pomysł bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę zrodził się z potrzeby radosnego świętowania. Chcemy wszystkim pokazać, że można świętować nieco inaczej: w sposób radosny, a zarazem godny i odważny. Liczymy, że wspólne trzymanie flagi stanie się jednoczącym nas elementem. Zapraszamy mieszkańców całej Małopolski, Krakowa, turystów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu! – mówi hm. Mariusz Siudek, komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej.


Uroczystości 3-majowe rozpoczną się natomiast o godz. 9:30 przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie o godzinie 10.00 w Katedrze Wawelskiej odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

Po zakończeniu mszy na Wzgórzu Wawelskim nastąpi uformowanie pochodu patriotycznego. Tam też, ok. godziny 11.15, będziemy rozdawać flagi. Także w tym roku zostały one uszyte przez osadzone z Zakładu Karnego w Krakowie – Nowej Hucie z materiałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Pochód wyruszy z Wawelu, zatrzymując się przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Adama Studzińskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty. Następnie przejdzie on ulicą Grodzką, Floriańską na plac Jana Matejki, przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam, około godziny 12.00, odbędzie się ceremoniał wojskowy i uroczysty apel, zaś po wręczeniu odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego nastąpi przemówienie wojewody małopolskiego Piotra Ćwika. Uroczystości zakończą się złożeniem wieńców oraz defiladą.

Organizator wydarzeń – wojewoda małopolski Piotr Ćwik – serdecznie zachęca do udziału w tegorocznych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców Krakowa i Małopolski do spędzenia tego szczególnego czasu na wspólnym świętowaniu. Bardzo mało mówimy o tym, co nas łączy, a bardzo wiele czasu poświęcamy temu, co nas dzieli. Niech 2 i 3 maja będą dniami, w których będziemy mówić więcej o tym, co jest wspólne. A łączy nas właśnie biało- -czerwona. To jest okazja do zamanifestowania swojego patriotyzmu, do bycia w tym dniu razem i do zjednoczenia się wokół biało-czerwonej flagi, która stanowi nasze wspólne barwy narodowe! – mówi wojewoda Piotr Ćwik.
2i3majabriefing_2_3_V
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj