Zjednoczenie wokół biało-czerwonych barw narodowych
2018-04-30
O biało-czerwonej krakowskiej fali, uroczystej defiladzie i radosnym świętowaniu ponad podziałami mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w audycji Radia Kraków „Rozmowy z Wojewodą Małopolskim” oraz w programie TVP3 Kraków „Bliżej polityki”.

- Święto Flagi 2 maja oraz Święto Konstytucji Trzeciego Maja są to wydarzenia bardzo radosne, które powinny jednoczyć wszystkich Polaków. Wszystkich tych, którzy utożsamiają się ze swoim narodem – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda w sposób szczególny zapraszał do wzięcia udziału w obchodach Święta Flagi.

- Ze względu na to, że w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy, by również Święto Flagi miało wyjątkowy charakter. Wspólnie z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej organizujemy bicie rekordu Polski w rozwijaniu najdłuższej flagi państwowej - mówił Piotr Ćwik.

Flaga będzie rozwijana wzdłuż Traktu Królewskiego. Wydarzenie rozpocznie się 2 maja o godz. 12.00 przy Bramie Floriańskiej, a zakończy około godz. 13.00 na Wawelu.

- Bicie rekordu zakończymy falą, która pójdzie od Wawelu. To będzie krakowska fala, pokazująca nasze barwy narodowe od Wawelu po Bramę Floriańską – podkreślał wojewoda.

Dodatkowo zarówno przy Bramie Floriańskiej, jak i na Wzgórzu Wawelskim zostaną wypuszczone w niebo biało-czerwone balony. Będzie również możliwość namalowania naszych narodowych barw na twarzy oraz zrobienia własnej flagi.

Wojewoda małopolski mówiąc o wydarzeniu, podkreślił również, że po zakończeniu wydarzenia flaga zostanie przekazana do Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie. Osadzone przeszyją ją na mniejsze flagi, które będą rozdawane przy okazji obchodów 11 listopada.

W trakcie rozmowy wojewoda zwrócił również uwagę na to, jak ważny jest szacunek dla barw narodowych i podkreślił, że flaga Polski to dwie barwy: biel i czerwień. Powołał się na przykład kibiców, którzy w dobrej wierze na fladze narodowej umieszczają nazwy miejscowości, z których pochodzą, co nie jest prawidłowe z punktu widzenia szacunku dla flagi państwowej.

Poruszono również temat obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

- Mamy się czym chwalić. Patrząc z perspektywy historycznej, to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna Konstytucja, opisująca funkcjonowanie państwa, administracji – podkreślał wojewoda.

W Krakowie obchody rozpoczną się o godz. 9.30 przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na ul. Powiśle. O godz. 10.00 odbędzie się uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej w intencji Ojczyzny, a następnie wyruszy uroczysty pochód w kierunku placu Matejki, z przystankiem na placu Ojca A. Studzińskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty przy Krzyżu Katyńskim. Na placu Matejki nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych oraz nadanie polskich obywatelstw. Później wszystkie chętne delegacje będą mogły złożyć kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończy defilada.

- Świętujemy nie tylko w Krakowie. Samorządy również przygotowały obchody w wielu małych gminach i miejscowościach. Zapraszam bardzo serdecznie do wzięcia w nich udziału! – podsumował wojewoda Piotr Ćwik.

Rozmowę w Radiu Kraków można odsłuchać tutaj, natomiast program TVP3 Kraków jest dostępny tutaj .

Bliżej1Bliżej2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj