Wizyta konsula honorowego Austrii oraz przedstawicieli Austriackiego Czarnego Krzyża
2018-05-10
Wicewojewoda małopolski Józef Gawron gościł konsula honorowego Austrii Andrzeja Tombińskiego oraz przedstawicieli Austriackiego Czarnego Krzyża – m.in. prof. ppłk. Friedrich Schustera oraz prof. płk. Erwina Fitza. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk oraz państwo Krystyna i Edward Kucałowie z Łagiewnickiego Towarzystwa Kulturalnego.

Rozmawiano głównie o upamiętnianiu i rewitalizacji małopolskich cmentarzy wojennych oraz o ich wiosennym przeglądzie, który jest corocznie organizowany na terenie województwa małopolskiego. Jak podkreślił wicewojewoda Józef Gawron, dla Polaków otaczanie troską i pamięcią grobów wojennych jest szczególnie ważne ze względu na naszą historię.

- Dlatego wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy dbają o groby i cmentarze wojenne. To szlachetne działania, które zasługują na uznanie. Polacy mają we krwi szacunek do zmarłych i szacunek do miejsca ich spoczynku. Dotyczy to także żołnierzy – nie tylko polskich, ale przenosi się także na żołnierzy innych narodów. Staramy się, by te cmentarze nie były opuszczone. W miarę możliwości i środków prowadzone są prace rewitalizacyjne, a szczególnie w roku stulecia odzyskania niepodległości pragniemy nadać tym cmentarzom godny wygląd – powiedział Józef Gawron.

W czasie spotkania przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża przekazali odznaczenie państwu Krystynie i Edwardowi Kucałom z Łagiewnickiego Towarzystwa Kulturalnego, którzy przyczynili się do renowacji cmentarza wojennego w krakowskich Łagiewnikach.
20180510 wizyta konsula austrii 120180510 wizyta konsula austrii 220180510 wizyta konsula austrii 320180510 wizyta konsula austrii 420180510 wizyta konsula austrii 520180510 wizyta konsula austrii 620180510 wizyta konsula austrii 7
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj