Uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie
2018-05-13
W Krakowie odbyły się uroczystości ku czci św. Stanisława – Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, Archidiecezji Krakowskiej i Krakowa. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W tym roku tradycyjna procesja miała szczególny wymiar, gdyż stanowiła dziękczynienie za dar niepodległości odzyskanej sto lat temu.

Uroczystości rozpoczęły się na Wawelu. Stamtąd procesja z relikwiami polskich świętych wyruszyła na Skałkę. Tam w sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława, przy ołtarzu polowym, została odprawiona msza święta, której przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Giuseppe Versaldi.

Pierwsza procesja ku czci św. Stanisława miała odbyć się rok po kanonizacji biskupa, w 1253 roku. W ten sposób wierni chcieli oddać hołd krakowskiemu biskupowi, który według przekazów kronikarzy miał zginąć w Krakowie na Skałce w 1079 r. z rąk króla Bolesława Śmiałego.

Tegoroczna procesja, jak podkreślił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, była podziękowaniem za odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia oraz za niedawną beatyfikację prekursorki domowej opieki nad chorymi, Hanny Chrzanowskiej.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia w Kronice TVP3 Kraków

Więcej o uroczystości
skałka 1skałka 2skałka 3skałka 4skałka 5skałka 6skałka 7skałka 8skałka 9
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj