Uroczystość Dziękczynna w 100-lecie Niepodległości Polski w Morawicy
2018-06-02
W parafii św. Bartłomieja w Morawicy odbyła się dziś Uroczystość Dziękczynna w 100-lecie Niepodległości Polski. Jej organizatorami byli wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przewodniczący zarządu NSZZ „Solidarność” - Region Małopolska Wojciech Grzeszek oraz ksiądz proboszcz Władysław Palmowski.

Uroczystość rozpoczęła się od występu chóru ze śpiewem pieśni patriotycznych. Następnie została odprawiona msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Po eucharystii metropolita krakowski dokonał pobłogosławienia pomnika Niezłomnego abp. poznańskiego Antoniego Baraniaka oraz odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Konfederatów Barskich, a także tablicy z nazwiskami osób, które „Oddały życie na drodze Niepodległości 1914-1945”.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez wojewodę małopolskiego Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski księdzu Franciszkowi Kołaczowi oraz Piotrowi Boroniowi.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik odczytał okolicznościowy list, który do uczestników i organizatorów uroczystości skierowała wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło.

- A jednak o suwerenność naszego kraju walczyły nie tylko wybitne i znane jednostki. Za Niepodległą krew przelały miliony anonimowych bohaterów. W kolejnych pokoleniach zarówno dzieci, jak i dorośli, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zarówno mundurowi, jak i cywilni, stawiali czoła bolszewikom, faszystom, i komunistom, wierząc, że ich najwyższa ofiara nie pójdzie na marne. (…) Ci, którzy zginęli za najjaśniejszą Rzeczpospolitą, mimo wielu niepowodzeń, ukształtowali nasz Naród. (…) Pomnik, który wznieśliście Państwo parafianom poległym w I i II wojnie światowej, jest gwarancją tego, że pamięć o nich przetrwa – przekazała Beata Szydło.
20180602 Morawica 520180602 Morawica 420180602 Morawica 120180602 Morawica 220180602 Morawica 620180602 Morawica 8
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj