Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące wypadku na zakopiance
2018-06-09
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone wypadkowi, który wczoraj wydarzył się na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Tenczyn w powiecie myślenickim. Podczas spotkania omówiono działania podjęte przez służby oraz siły i środki zaangażowane zarówno w działania ratownicze, jak i usuwanie skutków zdarzenia.

- Najistotniejsza informacja jest taka, że wszyscy poszkodowani mają zapewnioną profesjonalną i wszechstronną pomoc, w tym opiekę psychologiczną. Dzieci są bezpieczne. Służby podjęły działania bardzo szybko, co pozwoliło sprawnie przetransportować poszkodowanych do szpitali. Byliśmy w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a także lokalnemu samorządowi i mieszkańcom, którzy wykazali się gościnnością i troską – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

- Zbliżają się wakacje , a już teraz, w czerwcu, wiele jest wycieczek szkolnych. Dlatego tak ważne jest to, by służby były cały czas w gotowości – tak, jak wczoraj. Ta akcja pokazała, że w takich sytuacjach działania przez wszystkie służby podejmowane są automatycznie. Bądźmy zatem gotowi, ale pracujmy też w spokoju – dodał wojewoda.

Jeśli chodzi o stan poszkodowanych, to trzeba podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna, co widać w tym, że zmienia się liczba hospitalizowanych. Dziś rano wynosiła ona 20 osób (oczywiście będzie ulegać dalszym zmianom), przebywają one w 7 szpitalach (w 6 na terenie Małopolski i w jednym w Katowicach). Jedna osoba jest w stanie ciężkim, pozostałe mają urazy i obrażenia typowe dla wypadków komunikacyjnych.

Natomiast ostateczne podsumowanie – odnoszące się zarówno do działań ratowniczych, jak i usuwania skutków zdarzenia – wygląda następująco (także te dane w toku działań ulegały zmianom):
- poszkodowanych było 48 osób,
- KW Policji - akcję zabezpieczało 43 funkcjonariuszy,
- KW PSP - w akcji brało udział: PSP – 12 zastępów/ 33 ratowników, OSP – 6 zastępów/ 25 ratowników,
- KPR - w akcji brało udział: 8 zespołów ratownictwa medycznego, 4 śmigłowce LPR, 1 śmigłowiec wojskowy.

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli: przedstawiciele Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz wójt gminy Lubień.
Zespol - zakopianka IZespol - zakopianka II
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj