Premier Mateusz Morawiecki: W 2018 r. przeznaczamy 1,3 mld zł na budowę oraz remonty dróg lokalnych
2018-06-11
- Polska to nie tylko wielkie metropolie i arterie komunikacyjne. W tym roku przeznaczamy bezprecedensową kwotę na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych, czyli 1,3 mld zł. To o 500 mln zł więcej niż planowaliśmy – podkreślił szef rządu po odprawie z wojewodami poświęconej programowi rozwoju dróg lokalnych. W odprawie wziął udział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Jak zaznaczył premier, - rząd dostrzega potrzeby rozwojowe Polski powiatowej, wychodząc naprzeciw mieszkańcom małych miejscowości. Dążymy do tego, by Polska była całością. Budowa i remont dróg lokalnych to niezwykle ważny aspekt całego naszego rozwoju gospodarczego – powiedział premier. Jak rozmawiamy z mieszkańcami, to przede wszystkim oczekują realizacji poszczególnych projektów, w tym przypadku konkretnej realizacji projektów drogowych – dodał.

Premier zaznaczył, że dzięki rządowemu wsparciu zyskają szczególnie mniejsze samorządy. -Małe gminy, do tej pory często zaniedbywane i zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej i inwestycji, a w związku z tym do szans rozwojowych – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński ocenił, że wojewodowe dobrze wywiązali się ze swojego zadania, jakim było przeprowadzanie konkursów związanych z dotacjami dla samorządów. Pierwsza transza środków, która popłynęła ze strony rządu, to była kwota 800 mln zł plus wkład własny samorządów – zaznaczył szef MSWiA. - 500 mln zł to dodatkowa kwota, która znalazła się wskutek oczekiwań i próśb samorządowców kierowanych do premiera ze strony wojewodów – dodał.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że dzięki rządowej dotacji przybędzie 350 km nowych albo zmodernizowanych dróg gminnych oraz 211 km dróg powiatowych. - Z tych inwestycji skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatów – zaznaczył minister.- Inwestycje są rozproszone na terenie całego kraju. Możemy śmiało powiedzieć, że realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju – dodał.

Szef MIiR zwrócił uwagę, że wśród samorządów korzystających ze wsparcia są takie, które po raz pierwszy dostały dotację na tego typu zadania inwestycyjne. Minister zapowiedział, że kolejny duży program dla dróg samorządowych będzie przygotowywany jesienią.
konwent wwa 2konwent wwa 3konwent wwa 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj