O referendum konstytucyjnym, programie „Dobry Start”, dofinasowaniach na budowę dróg lokalnych i podsumowaniu pierwszego roku pracy
2018-06-13
Gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków był wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Reprezentant rządu w terenie skomentował zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania referendalne dotyczące zmiany konstytucji. W drugiej części rozmowy poruszone zostały tematy związane z programem „Dobry Start”, dofinansowaniem na budowę dróg lokalnych oraz podsumowaniem pierwszego roku pracy i planów na przyszłość.

Wojewoda, pytany przez dziennikarza o ocenę 15 pytań zaproponowanych przez prezydenta, odpowiedział:

- To propozycja, która jest związana z referendum. To jest obszar do dyskusji i rozmowy. Teraz jest kolejny etap – analiza. Pytanie, czy nie jest to zbyt szczegółowe. Odpowiedź na 15 pytań wymaga dużego zaangażowania. Czekamy na ostateczne propozycje prezydenta. One będą przedyskutowane.

- Są tam ważne pytania. Najważniejsze dotyczy tego, czy zmiana konstytucji jest potrzebna. Ważne są też te dotyczące ochrony prawnej rodziny. Pan prezydent ma dużą wiedzę i wiele doświadczeń. Jeśli te pytania zaistnieją, to pojawia się pytanie, czy konstytucja powinna być aż tak szczegółowa – dodał wojewoda.

W kolejnej części rozmowy poruszony został temat budowy dróg lokalnych z uwzględnieniem kwot, które otrzymało województwo małopolskie.

- Małopolska zrealizuje najwięcej zadań w ramach tego programu. Jeśli dodamy te 500 milionów na wszystkie samorządy (i 36 milionów w Małopolsce) do 800 milionów wydanych wcześniej, to w tej skali mamy 1 miliard 300 milionów. Nigdy tak wiele pieniędzy rządowych nie było na drogi. (…) Potrzebne są remonty dróg powiatowych, gminnych i modernizacje. Dobry przykład to budowa drogi łączącej ulice w gminie Brzesko. Wszystko to ma poprawić infrastrukturę drogową w Małopolsce i kraju. Premier mówił na spotkaniu z wojewodami, że to początek realizacji programu drogowego. (…) Patrzę na ilość wniosków. Można przeliczyć, że jakby te 5 miliardów się pojawiło na zadania drogowe, uporalibyśmy się z naprawą dróg w Małopolsce. Do tego samorządy korzystają z programu dróg popowodziowych. W Małopolsce już ponad 70 milionów złotych w tym roku trafiło do samorządów na finansowanie działań w zakresie remontów popowodziowych – mówił wojewoda.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy.
radio kraków - wojewoda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj