Obchody 75. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Krakowie 
2018-07-04
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wziął udział w krakowskich obchodach 75. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego. W ich ramach odbyła się uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, podczas której homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban. Następnie na dziedzińcu przed Katedrą odbył się apel, w czasie którego został odczytany list od szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Kasprzyka. Głos zabrali również wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz prezes Oddziału Krakowskiego Związku Sybiraków Aleksandra Szemioth. Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty na sarkofagu gen. W. Sikorskiego w krypcie św. Leonarda.

- Dziś wspominamy wielkiego generała i premiera Rządu RP na Uchodźstwie. Przyczynił się on do uratowania wielu Polaków, którzy zostali deportowani do ZSRR, a którzy dzięki układowi Sikorski-Majski mogli się stamtąd wydostać. Dziękuję wszystkim tu zgromadzonym za trwałą pamięć o naszym bohaterze. Szczególne podziękowania należą się dzieciom i młodzieży ze szkół noszących imię generała Władysława Sikorskiego – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Generał Władysław Sikorski był premierem Rządu RP na Uchodźstwie i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Został pochowany w Wielkiej Brytanii na cmentarzu lotników polskich w Newark. Na początku lat 90-tych szczątki generała zostały przeniesione do sarkofagu w kryptach Katedry Wawelskiej.

Zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez TVP3 Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj