Wicewojewoda Józef Gawron w Radiu Kraków
2018-07-13
Gościem cotygodniowej audycji w Radiu Kraków był wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Tym razem czwartkowa rozmowa dotyczyła budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu i rozwoju Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – zarówno w Krakowie, jak i w delegaturach w Tarnowie i Nowym Sączu.

Wicewojewoda Józef Gawron podkreślił na początku, że temat niepełnosprawności jest sam w sobie trudny i bardzo złożony. Różne rodzaje niepełnosprawności wymagają właściwie ukierunkowanego podejścia. Z tego powodu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad rozbudowaniem systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Wicewojewoda przypomniał, że w ostatnich dniach w Wieliczce gościł minister Stanisław Szwed, który spotkał się ze środowiskami osób niepełnosprawnych i przedstawił tzw. mapę drogową w ramach planu dalszych działań.

– Rozpoczęły się konsultacje nad tymi rozwiązaniami. Część problemów już udało się rozwiązać. Dowodzą tego chociażby programy „Rodzina 500+” i „Za życiem”. (...) Od 1 lipca obowiązuje ustawa, która już pomogła niepełnosprawnym wymagającym większego wsparcia opieką medyczną oraz ułatwionego dostępu do świadczeń medycznych i lekarzy specjalistów – powiedział wicewojewoda J. Gawron.

Kolejna część rozmowy dotyczyła 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Wicewojewoda małopolski Józef Gawron stwierdził, że skomplikowaną prawdę o tych tragicznych wydarzeniach należy jak najlepiej udokumentować, przekazać do świadomości Polaków i przechować dla przyszłych pokoleń.

– Dobre relacje między Polską a Ukrainą, przyjazne relacje między naszymi narodami nie są możliwe, jeśli nie staniemy w prawdzie – podkreślił wicewojewoda.

W ostatniej części rozmowy Józef Gawron wskazał na rozwój kadrowy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – nie tylko w Krakowie, ale również w delegaturach w Tarnowie i Nowym Sączu. Chodzi nam o wzmocnienie poszczególnych wydziałów i usprawnienie obsługi klientów naszego Urzędu.

– Czynimy wszystko, aby nasz Urząd był przyjazny dla wszystkich mieszkańców Małopolski – podsumował wicewojewoda Gawron.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20180115 radio krakow Wice 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj