Sytuacja pogodowa w Małopolsce - trzymamy rękę na pulsie
2018-07-18
W związku z intensywnymi opadami deszczu w Małopolsce – wojewoda Piotr Ćwik zwołał dziś na godz. 21.30 Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego wojewoda odebrał od właściwych służb i jednostek meldunki o bieżących działaniach i wskazał konieczność szczególnego monitorowania sytuacji.

- Przed trwającymi opadami poziomy wody w rzekach były niskie, ale opady są intensywne i ziemia szybko nasiąka. Analizujemy wszystkie aspekty – nie tylko bieżące interwencje, ale też takie aspekty jak monitorowanie osuwisk czy pracę wodociągów. Oprócz tego, że pada w Małopolsce, pada również w sąsiednich województwach, co też musimy brać pod uwagę. Uspokajająca jest informacja, że zbiorniki mają wysoką rezerwę. Trzymamy rękę na pulsie – służby są w pełnej gotowości i mają wzmocnioną obsadę osobową. Podtopienia są w takich sytuacjach czymś naturalnym, ale sytuacja jest pod kontrolą. Apeluję jednak do mieszkańców o zachowanie rozwagi i ostrożność – zaznaczył Piotr Ćwik.Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy podaje, że w województwie małopolskim, w związku z dalszymi intensywnymi opadami deszczu, notowane będą wzrosty poziomu wody w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych oraz dalszych przekroczeń stanów alarmowych. Najintensywniejszy przebieg zjawiska spodziewany jest w nocy oraz nad ranem głównie w zlewniach Skawy, Raby oraz górnego i środkowego Dunajca.

Na małopolskim odcinku Małej Wisły spodziewany jest wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanu alarmowego w profilu Jawiszowice.

Na Wiśle w Małopolsce notowany będzie wzrost poziomu wody w strefie stanów średnich, punktowo na granicy strefy stanów średnich i wysokich.

Aktualnie do 2018-07-19 12:00:00 obowiązuje trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego. . Padać będzie w dalszym ciągu: dla większości powiatów obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne o intensywnych opadach (pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia; pogodynka.pl.”.

 W Białym Dunajcu został zamknięty tymczasowy most ze względu na podniesiony poziom wody w rzece, na miejscu pracują strażacy, jest zorganizowany objazd.

 W miejscowości Juszczyn w powiecie suskim został ewakuowany przez strażaków obóz harcerki (16 osób pełnoletnich, 120 niepełnoletnich); podobna sytuacja była w Witowie (ewakuowano 24 osoby).

 Pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w gm. Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Trzciana i w powiecie limanowskim.

2018-07-19 WZZK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj