Wicewojewoda małopolski o programach rządowych i systemie ratownictwa medycznego
2018-07-19
Gościem czwartkowej audycji Radia Kraków był wicewojewoda małopolski Józef Gawron. Tym razem tematem rozmowy były: rządowa pomoc na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych, system ratownictwa medycznego oraz program „Mosty dla regionów”.

Szkody powstałe wskutek klęsk żywiołowych samorządy – według ustalonych procedur – zgłaszają do wojewodów. Wartość strat jest weryfikowana i następnie informacja o niej jest przekazywana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które decyduje o przyznaniu środków Na terenie Małopolski ciągle są usuwane skutki klęsk żywiołowych jeszcze sprzed kilku lub kilkunastu lat.

- W tych dniach kolejne 39 mln dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, skutków szkód w drogach podpisał minister spraw wewnętrznych i administracji. Promesy przekazujemy w tej chwili do samorządów. Obejmują one nawet remonty dróg, których dotyczą jeszcze protokoły strat z 2010 roku – powiedział wicewojewoda J. Gawron.

W dalszej części rozmowy poruszono tematykę programu rządowego „Mosty dla regionów”, który został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego. Program ten ma na celu wspomagać samorządy w budowaniu przepraw przez rzeki – tak, by nie stanowiły one barier i przeszkód.

W ostatniej części rozmowy Józef Gawron omówił zasady systemu ratownictwa medycznego oraz składające się na niego elementy.

- Ważną rolę odgrywa Centrum Powiadamiana Ratunkowego, które jest zlokalizowane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Centrum odbiera wezwania z numeru alarmowego 112. Ma on na celu filtrowanie zgłoszeń i przekierowywanie ich do właściwych służb – podkreślił wicewojewoda małopolski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20180115 radio krakow Wice 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj