MSWiA i służby apelują o rozwagę nad wodą
2018-08-06
W pierwszy sierpniowy weekend padł tragiczny rekord nad polskimi wodami. W ciągu trzech ostatnich dni utonęło 30 osób. MSWiA i służby apelują o rozsądek.

Choć za nami dopiero połowa wakacji, to już można mówić o tym, że będą one należały do jednych z najtragiczniejszych jeśli chodzi o liczbę utonięć. Ostatnie trzy dni to przerażający bilans – 30 osób straciło życie wypoczywając nad wodą.

Przed nami kolejne tygodnie wakacji i temperatur sprzyjających kąpieli w akwenach wodnych. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich możliwości. Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Wypoczywając nad wodą przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek.

Utonięcia na terenie województwa małopolskiego
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wynika, że w roku 2017 od 1 stycznia do 31 grudnia stwierdzono 28 utonięć. Natomiast w roku 2018 do dziś stwierdzono 22 utonięcia.

Bądź bezpieczny nad wodą
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalną grafikę dotyczącą przestrzegania regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Pamiętaj o podstawowych zasadach:
- nigdy nie wchodź do wody po alkoholu i środkach odurzających,
- nie wbiegaj do wody rozgrzanym,
- nie skacz do wody w nieznanych miejscach,
- nie wypływaj na materacu daleko od brzegu,
- pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
- nie pływaj bezpośrednio po posiłku,
- stosuj się do poleceń ratownika,
- załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym.

Pamiętaj!
Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, natychmiast dzwońmy na numer alarmowy 112. Nie próbujmy sami podejmować akcji poszukiwawczej, której powodzenie mogą zapewnić wyłącznie wyszkolone służby.

Źródła: m.in. MSWiA, RCB
bądz bezpieczny nad wodą na stronę
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj