Wokół pomocy dla polskiej wsi i nie tylko
2018-08-23
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik uczestniczył w kolejnej czwartkowej rozmowie w Radiu Kraków. Rozmawiano m.in. o programach rządowych „Plan dla Wsi” i „EtnoPolska” oraz o dekomunizacji.

W pierwszej części spotkania wojewoda omówił „Plan dla Wsi”:
-„Plan dla Wsi”, który został zaprezentowany przez Pana Premiera, ma być takim bardzo mocnym wyjściem do polskiej wsi, do rolników z konkretnymi propozycjami, które mają poprawić sytuację tych, którzy trudnią się pracą na roli, uprawą, ale też produkcją żywności. Jest w nim bardzo wiele ciekawych propozycji, wśród nich chociażby taka, która daje możliwość handlu detalicznego małym producentom żywności, którzy będą mogli sprzedawać swoje produkty lokalnie, od razu na miejscu, bez udziału pośredników, co znacząco powinno podnieść cenę tych produktów. Jest też propozycja większego dofinansowania do paliwa rolniczego, co również jest bardzo wymierną korzyścią. Można by jeszcze wymieniać: chociażby kwestię specjalnej ochrony dla polskiej żywności, specjalnego znaku, który z tym będzie związany – oznakowania produktów wolnych od GMO – powiedział Piotr Ćwik.
Przywołano również dożynki, które są wyjątkowym świętem polskiej wsi, a w których wojewoda często uczestniczy:
- Dożynki to czas wielkiej radości i czas dziękczynienia – i Panu Bogu, i ludziom – i wspólnego świętowania... Trzeba poprzez tę obecność docenić rolników, uszanować, podziękować i wspólnie z nimi radować się, świętować – powiedział wojewoda.

Kolejnym tematem był program rządowy „EtnoPolska”, do którego nabór trwał do 20 sierpnia: - Program został skierowany do środowisk wiejskich, małomiasteczkowych, tych właśnie, które są bogate tradycjami, bo przecież to często koła gospodyń wiejskich, które funkcjonują na terenie naszego województwa i na terenie całego kraju, stanowią ostoję tych tradycji, które widzimy w przypadku dożynek. Są pięknie prezentowane poprzez barwne stroje, przyśpiewki, wieńce dożynkowe. To jest ten potencjał, który chcemy ocalić od zapomnienia, chcemy go przekazać kolejnym pokoleniom – dlatego też ten program, który daje możliwość wnioskowania o pozyskanie środków zarówno na projekty miękkie, związane chociażby z przygotowaniem jakiegoś występu, ale też inwestycyjne, czyli na przykład zakup strojów, remonty świetlic, w których spotykają się te koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne. Program EtnoPolska ma pomóc zapewnić swoistą ciągłość pokoleniową, poprzez przeznaczanie środków na propagowanie naszej kultury ludowej – przekazał wojewoda.

W ostatniej części audycji rozmawiano o dekomunizacji. Wojewoda przekazał, jak wyglądał ten proces od czasu podjętej przez Sejm ustawy i jak był realizowany w Małopolsce.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy
woj radio krakow nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj