Program inwestycji kolejowych dla Oświęcimia i okolic
2018-08-27
Realizowany przez polską kolej największy w historii program inwestycyjny jest jednym z najważniejszych elementów polityki rządu. Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Taki jest cel każdej podpisywanej umowy. To bardzo ważne, aby dostęp do nowoczesnej infrastruktury transportowej – dworców, peronów i tras kolejowych pozwalających podróżować szybciej i bezpieczniej – mieli wszyscy mieszkańcy Polski. To jeden z wyznaczników nowoczesnego państwa – stwierdził Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podczas podpisania przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowy na wykonanie inwestycji kolejowych w Oświęcimiu i okolicach. W wydarzeniu uczestniczyli również wiceprezes rady ministrów Beata Szydło oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Podczas spotkania na dworcu kolejowym w Oświęcimiu zaprezentowano także plany modernizacji dworca w tym mieście.

Wicepremier Szydło wskazała, że podpisywana umowa jest wyrazem troski rządu o rozwój małych i średnich miast, takich jak Oświęcim. Jak powiedziała, do tej pory takie regiony pozostawały niedoinwestowane, co przekładało się na mniejsze szanse rozwojowe i wykluczenie społeczne ich mieszkańców.

- Program inwestycji kolejowych dla Oświęcimia i okolic to dobra zmiana w infrastrukturze transportowej zachodniej części województwa małopolskiego, która z pewnością pozytywnie wpłynie też na rozwój całego regionu. Modernizacja linii kolejowej na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice będzie znaczącym elementem podniesienia komfortu podróżowania koleją w zachodniej Małopolsce. Nowe torowiska pozwalające na szybszy czas przejazdu i wyremontowane perony wpłyną zaś na wybór tego środka transportu jako alternatywnego dla podróżowania samochodem. Potrzebujemy takich dobrych zmian i alternatyw – zauważa wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Przedstawiciele PLK podpisali umowę za pół miliarda złotych na modernizację odcinka linii kolejowej Oświęcim – Czechowice Dziedzice. Prace budowlane planowane są w latach 2020 – 2021. Inwestycja jest częścią projektu „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ 5.1-12 ). Wartość całego projektu to ok. 815 mln zł.

Szybciej i bezpieczniej na trasie
Efektem inwestycji na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice będzie skrócenie czasu przejazdu dzięki zwiększeniu prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h, a towarowych 80 km/h.

Oprócz torów, prace obejmą m.in. rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz obiekty inżynieryjne. Wzrośnie bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym, dzięki przebudowie 14 przejazdów kolejowo-drogowych w miejscowościach: Oświęcim, Rajsko, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jaźnik, Dankowice. Sprawniejszą jazdę pociągów oraz zwiększenie bezpieczeństwa zapewni też przebudowa/remont 46 obiektów inżynieryjnych, w tym 5 wiaduktów.

Inwestycja pozytywnie wpłynie, m.in. na sprawność i atrakcyjność przewozów towarowych. Linia Trzebinia – Oświęcim – Czechowice Dziedzice - Zebrzydowice wykorzystywana jest w ruchu pasażerskim oraz towarowym. Szczególnie ważna jest dla transportu węgla kamiennego ze śląskich kopalń do Czech i na południe Europy. Transport większej liczby ładunków po torach będzie korzystny dla stanu dróg i środowiska.

Wygodniejsza obsługa podróżnych na stacjach i przystankach
Na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice, podróżni, w tym osoby z ograniczonymi możliwościami poruszania się, zyskają wygodną obsługę i łatwiejszy dostęp do pociągów na stacjach i przystankach w miejscowościach: Brzeszcze Jawiszowice, Dankowice, Brzeszcze, Kaniów, Jawiszowice Jaźnik. Stacja Oświęcim zostanie objęta kompleksową przebudową. Dla pasażerów oraz mieszkańców znacznym udogodnieniem będzie odnowiona kładka oraz windy. Wydłużenie dwóch peronów do długości 400 m umożliwi lepszą obsługę pociągów dalekobieżnych.

- Umowa na odcinek Oświęcim-Czechowice Dziedzice to kolejny projekt KPK, którego realizacja istotnie poprawi warunki obsługi wszystkich pasażerów. Krótsze podróże, windy, pełna informacja na wygodnych peronach 6 przebudowywanych stacji i przystanków to przyjęty na sieci kolejowej standard obsługi. Zmodernizowana linia i obiekty będą kolejnymi dobrymi propozycjami na podróże koleją w Małopolsce i w kraju – powiedział Ireneusz Merchel prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Krzysztof Mamiński – prezes PKP SA podkreślił rolę inwestycji na dworcach kolejowych. – Dworzec w Oświęcimiu będzie nowoczesnym, funkcjonalnym obiektem, dostosowanym do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności. To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w regionie. Od grudnia ubiegłego roku z nowego, zmodernizowanego dworca korzystają pasażerowie Miechowa, a to jeszcze nie koniec. Do 2023 roku PKP SA planuje w skali całego kraju około 200 inwestycji, w tym 20 w samej Małopolsce – stwierdził Krzysztof Mamiński.

źródło: Ministerstwo Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Oświęcim 1Oświęcim 2Oświęcim 3Oświęcim 4Oświęcim 5oświęcim grafika
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj