Wojewoda małopolski Piotr Ćwik - na antenie Radia Kraków
2018-09-27
O wspólnej lekcji patriotyzmu podczas niedzielnego pikniku patriotycznego #NIEPODLEGŁA małoPolska, dofinansowaniach dla małopolskich SOR-ów oraz o przejęciu obsługi numeru alarmowego 997 z województwa małopolskiego przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie – mówił dzisiaj w Radio Kraków wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- To była taka bardzo mocna lekcja historii i dla starszych i dla młodszych. Zachęcaliśmy całe rodziny do udziału. Młodsi mieli okazję przejścia przez lekcje patriotyzmu, ale też dla wielu dorosłych to była lekcja wychowania obywatelskiego. Znakomicie uchwycony klimat epoki – ten flashmob na dworcu, kiedy nagle z różnych stron zaczęły się pojawiać postaci w strojach historycznych, które utworzyły później korowód i przemarsz w kierunku Rynku. On wzbudził niesamowite zainteresowanie. Do orszaku dołączali się spontanicznie inni ludzie.

Rozmawiano także o wsparciu finansowym dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w naszym województwie.

- Dyrektorzy szpitali w ostatni poniedziałek podpisali umowy z panią minister Szczurek-Żelazko. Są środki wpierające działanie SOR-ów. Każdy sprzęt się zużywa, a na SOR-ach ta intensywność użytkowania jest największa. Cieszę się więc, że szpitale powiatowe w Małopolsce otrzymują środki finansowe. To kolejna transza 10,5 miliona na poprawę warunków na SOR-ach, także tych obsługujących najmłodszych, jak szpitale w Nowym Targu czy Suchej Beskidzkiej, które uczestniczyły w czerwcu w akcji ratunkowej na Zakopiance, kiedy doszło tam do dużego wypadku z udziałem dzieci. Środki dostały też uczelnie, które kształcą pielęgniarki. Zaniedbania w wynagrodzeniach są bardzo duże, nie da się tego nadrobić jednym pociągnięciem. To proces, który musi trwać, dlatego też propozycja stypendiów 800 zł dla kandydatek, które zdecydują się kształcić w zawodzie pielęgniarki. To dobra wiadomość, bo wiemy, że na rynku jest deficyt, wiele pielęgniarek wyjechało. Chcemy, żeby wykształcone tu pielęgniarki pozostawały w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Nie zabrakło również tak ważnego tematu, jak przejęcie numeru 997 przez numer alarmowy 112.

- Od 1 października przystępujemy do przełączenia numeru 997 na 112. Jesteśmy jednym z ostatnich województw w Polsce, które to przełączenie realizuje. Najpierw przełączymy Kraków, później sukcesywnie kolejne miejscowości. Najważniejsze jest to, że dzwoniący nie powinien odczuć różnicy. Nawet jeśli zadzwoni na 997, zostanie automatycznie przełączony. Tam dyspozytor odbierze informacje i przekaże dalej w zależności od zdarzenia.
radio kraków - wojewoda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj