Z noworoczną wizytą w Radiu Kraków
2019-01-04
Między innymi o bogactwie i różnorodności obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w minionym roku, zmianach dotyczących użytkowania wieczystego, wzroście wynagrodzenia minimalnego rozmawiał wojewoda małopolski Piotr Ćwik w Radiu Kraków z redaktorem Mariuszem Bartkowiczem w pierwszych w tym roku „Rozmowach z wojewodą małopolskim”.

Wraz z początkiem roku nadchodzi czas podsumowań i refleksji nad tym, co minione. Ubiegły rok obfitował w wiele wyjątkowych wydarzeń. Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano od morza do Tatr – przez cały rok.

- Pokłosiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest obudzenie, wzmożenie poczucia patriotyzmu w nas Polakach. Jesteśmy Polakami, jesteśmy z tego dumni, że mieszkamy tutaj w kraju nad Wisłą i jesteśmy dumni z naszej historii, która była piękna, ale była też bardzo trudna i obfitowała w wiele wydarzeń, które przecież były wydarzeniami tragicznymi, ale doprowadziło to wszystko do takiej oto sytuacji, że żyjemy dziś w wolnej, niepodległej ojczyźnie i możemy się cieszyć i świętować stulecie niepodległości – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

Historia odzyskiwania przez Polskę miejsca na europejskiej mapie geopolitycznej to także historia Legionistów, którzy stali się symbolem ofiarności, solidarności i miłości do kraju.

- To przecież dzięki Legionistom i temu impulsowi, który kiedyś wyruszył z Oleandrów z marszałkiem Piłsudskim, rozpoczęła się ta wielka droga do niepodległości. Jesteśmy im winni pamięć, cześć, szacunek, ocalenie od zapomnienia tych miejsc, gdzie walczyli, ale także gdzie zostali pochowani, także i ci, którzy przeżyli zmagania wojenne, a później odeszli – mówił wojewoda małopolski.

Jedną z form upamiętnienia miejsc ukazujących świętowanie przez Małopolan niepodległości w kolejnych latach po roku 1918 będzie przygotowywany przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie album „(Mało)Polski Szlak Pamięci o roku 1918”.

Innym zadaniem – wpisującym się w prośbę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, aby poszukiwać i upamiętniać zasłużonych bohaterów niepodległości znanych w lokalnych społecznościach – jest poszukiwanie mogił Legionistów i dbałość o ich pamięć.

Rozmawiano także o zmianach prawnych wchodzących w życie z początkiem nowego roku. Wśród nich jest zniesienie użytkowania wieczystego.

- Wszyscy, którzy są właścicielami mieszkań w blokach czy też mieszkań, które są posadowione w budynkach jednorodzinnych, ale stoją na gruncie, który jest własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym tych właścicieli, od 1 stycznia, z mocy prawa, ci użytkownicy wieczyści stali się właścicielami. Oczywiście pod pewnymi warunkami zapłaty tej opłaty przekształceniowej, która będzie wnoszona przez kolejne 20 lat – tłumaczył wojewoda Piotr Ćwik.

Wraz z początkiem roku zmienia się wysokość wynagrodzenia minimalnego, które wzrasta do 2250 złotych brutto. Jest to krok w nadrabianiu zaległości w tej sferze. Nowy rok to także zmiany w zasadach dotyczących rozliczenia podatku dochodowego.

- Tu akurat dobra informacja dla wszystkich, którzy wypełniają druki Pit-37 i Pit-38 dlatego, że tak naprawdę zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Będziemy mogli sobie sprawdzić w Internecie, jak została ta deklaracja podatkowa wypełniona i jeśli nie będziemy się z nią zgadzać – oczywiście możemy złożyć swoją wersję, natomiast jeżeli się zgodzimy, to wystarczy ją zaakceptować i na tym się rola nasza jako podatnika skończy – mówił wojewoda małopolski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20181227 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj