M.in. o bezpiecznych feriach i Wojewódzkim Zespole Osuwiskowym
2019-01-17
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem czwartkowych rozmów w Radiu Kraków. W czasie audycji poruszono m.in. kwestie związane z bezpiecznym spędzaniem ferii zimowych, trudnymi warunkami pogodowymi w Małopolsce, a także z posiedzeniem Wojewódzkiego Zespołu Osuwiskowego.

W Małopolsce trwają ferie zimowe. W tym czasie priorytetem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wypoczynku.

- Są prawdy, które zasadniczo znamy, ale trzeba je powtarzać. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które czuwa nad bezpieczeństwem całego kraju i koordynuje działania, przygotowało poradniki, w których opisuje zasady bezpiecznego wypoczynku. To takie „ABC” i warto do tego sięgać. Zimą inaczej jeździ się samochodem – inaczej w miastach, inaczej w górach, inaczej po asfalcie, inaczej po drogach utrzymanych „na biało” – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

By ferie były bezpieczne, nie wystarczy uważać tylko na drogach. Jedną z atrakcji górskich wypoczynków są kuligi, które nie zawsze są organizowane zgodnie z prawem. Zagrożeniem również są zbiorniki wodne, które podczas zimy zamarzają, a wtedy łatwo o tragedię.

- Straż proponuje w miejscach wskazanych przez szkoły zrobić lodowiska – wystarczy opłacić koszty wody. To propozycja dla tych, którzy chcą skorzystać z uroków zimy w miejscach zamieszkania – przypomniał wojewoda Piotr Ćwik.

Podczas audycji rozmawiano również o pierwszym w tym roku posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań w zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania Ich Skutków.

- Taki jest nasz teren – piękny, urozmaicony, ale niosący wiele zagrożeń. Większość osuwisk w naszym kraju jest właśnie w Małopolsce, a także na Śląsku i Podkarpaciu. Uruchomiona została rezerwa budżetowa, która wspiera samorządy, by mogły osuwiska zabezpieczyć, ochronić infrastrukturę drogową i budynki. Były lata, kiedy osuwisk na terenie Małopolski znacząco przybyło. Wielkie powodzie z 1997 i 2010 roku spowodowały ogromne straty, ale też falę osuwisk – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Wojewoda odniósł się też do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na początku tygodnia w Gdańsku.

- Przy okazji, jeśli pojawiam się gdzieś, gdzie proszony jestem o złożenie życzeń noworocznych, mówię, że powinniśmy w tym nowym roku szukać okazji do czynienia dobra. Czyli – począwszy od tej najmniejszej wspólnoty, w której się funkcjonuje, trzeba być dobrym mężem, ojcem, matką, żoną, synem, córką, ale też dobrym pracownikiem, obywatelem Rzeczypospolitej. Jeśli ten potencjał dobra pojawi się w wielu sprawach, to suma dobra przeciwstawi się skutecznie temu, co jest związane z hejtem, mową nienawiści, wydarzeniach, które podkręcają emocje i nakręcają spiralę. (…) Powinniśmy, patrząc na to dramatyczne wydarzenie, nie wypominać każdemu innemu, tylko popatrzeć na swoje działanie, zachowanie, słowa, gesty, czyny wobec innych i starać się, żeby były dobre, bez względu na to, jaki światopogląd reprezentuję, czy jestem człowiekiem bardziej wierzącym, mniej wierzącym, niewierzącym, czy mam takie czy inne zapatrywania polityczne. W swoim życiu chcę realizować to, co się nazywa dobrem – podkreślił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20190121 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj