Wojewoda w „Tematach dnia”
2019-01-22
O programie „Czyste Powietrze”, smogu, strefie czystego transportu na krakowskim Kazimierzu oraz „gadżetach” jak u Jamesa Bonda przekazanych w użytkowanie Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach rozmawiał wojewoda małopolski Piotr Ćwik w programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków.

Szczególnie w okresie zimowym w Małopolsce mamy do czynienia ze zwiększonym stężeniem w powietrzu szkodliwych pyłów. Jest to także przedmiot działań zarówno na poziomie samorządowym, jak i rządowym.

- Jest program „Czyste Powietrze”, który jest realizowany przez poszczególne Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. To jest program termomodernizacji, program wymiany kotłów, program dofinansowania tych zadań dla poszczególnych odbiorców indywidualnych. Na dzisiaj w Małopolsce wpłynęło ponad 2600 wniosków, więc jest duże zainteresowanie tym programem i możliwość pozyskania dofinansowania, co realnie przyczyni się do poprawy powietrza, ale przecież jest to tylko jeden z elementów, które są ważne w całej tej układance – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Rozmawiano także o potrzebie edukacji społecznej związanej z zagadnieniem jakości powietrza i podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie przede wszystkim skutków wykorzystywania złej jakości paliw.

Poruszono również kwestię strefy czystego transportu, którą Kraków wprowadził jako pierwszy w Polsce, zaś do sięgnięcia po to rozwiązanie doprowadziła m.in. konstruktywna refleksja związana z nakazami zmiany organizacji ruchu wydanymi w czerwcu 2018 r. przez Wojewodę Małopolskiego.

Kolejnym ważnym tematem rozmowy był specjalistyczny sprzęt przekazany przez wojewodę Piotra Ćwika Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach.

Ciężki kombinezon przeciwwybuchowy, który jest podstawowym elementem zabezpieczającym funkcjonariusza podejmującego interwencję pirotechniczną, system służący do bezinwazyjnego sprawdzenia zawartości pozostawionego bagażu czy paczki oraz celowniki holograficzne z przystawką optyczną – to tylko niektóre z przekazanych sprzętów.

-Tych elementów wyposażenia kupiliśmy znacznie więcej. Jest to proces ciągły, dlatego że bezpieczeństwo podróżnych, bezpieczeństwo mieszkańców – przypominam, że to granica państwa – jest dla nas priorytetem – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Wojewoda zwrócił także uwagę na to, że ten specjalistyczny sprzęt jest wykorzystywany do bieżącej pracy funkcjonariuszy i znacząco ją ułatwia. Przekazany również przez wojewodę Piotra Ćwika robot, który trafił na krakowskie lotnisko dokładnie rok temu, był używany do różnego rodzaju interwencji ponad 200 razy.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu.
TematyDnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj