O nowym sprzęcie dla Straży Granicznej w Balicach, strefie czystego transportu i uroczystościach w Wierzchosławicach
2019-01-24
Przekazanie specjalistycznego sprzętu dla placówki Straży Granicznej w Balicach było jednym z tematów czwartkowych rozmów w Radiu Kraków. W cotygodniowej audycji wojewoda małopolski Piotr Ćwik mówił też o strefie czystego transportu na krakowskim Kazimierzu. Wspomniał również o uroczystościach związanych ze 145. rocznicą urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, w których uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.

– Ważne jest, że została uporządkowana sprawa organizacji ruchu i podjęta została uchwała o strefie czystego transportu na Kazimierzu. Jest ona napisana w sposób niestaranny. W zakresie merytorycznym ma pewne słabe punkty, na które zwróciliśmy uwagę, ale nie były to na tyle moce argumenty, aby tę uchwałę uchylić – powiedział wojewoda, zwracając równocześnie uwagę, że Kraków jest pierwszym miastem, które taką uchwałę podjęło.

Piotr Ćwik podkreślił również znaczenie dobrej jakości prawa lokalnego.

– Prawo ma być stanowione zgodnie z przepisami wyższego rzędu, a jednocześnie ma zabezpieczać interes mieszkańców i nie zostawiać marginesu do działań na pograniczu – dodał.

Wojewoda Piotr Ćwik nawiązał także do niedawnej uroczystości przekazania specjalistycznego sprzętu dla funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach.

– Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim turystom, którzy korzystają z lotniska, mieszkańcom naszego województwa i naszego kraju, potrzebne jest sprawne i dobre działanie Straży Granicznej – powiedział wojewoda, zapewniając, że funkcjonariusze pracujący na lotnisku w Balicach są wyjątkowo dobrze wyszkoleni.

– Oczywiście nasz oddział Straży Granicznej jest dobrze wyposażony, ale trzeba nadążać za duchem czasu i pozyskiwać taki sprzęt, który podnosi standard bezpieczeństwa. (…) W ubiegłym roku udało się wygospodarować z budżetu wojewody środki na zakup robota pirotechnicznego. Został już wykorzystany ponad 200 razy! W tym tygodniu przekazaliśmy specjalistyczny sprzęt o wartości łącznie ponad 2 mln 900 tys. złotych – dodał wojewoda.

Piotr Ćwik wspomniał również o obchodach 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Główne uroczystości odbyły się w minioną niedzielę w Wierzchosławicach. Uczestniczył w nich premier Mateusz Morawiecki.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
20190121 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj