74. rocznica wyzwolenia Auschwitz
2019-01-27
Każdego roku 27 stycznia obchodzony jest Dzień Wyzwolenia KL Auschwitz. Jest to także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W tegorocznych obchodach, które odbyły się w budynku tzw. centralnej sauny w byłym Auschwitz II-Birkenau, uczestniczyło 50 byłych więźniów Auschwitz. Towarzyszyli im między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

- Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie. Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą do dzisiaj wszyscy historycy tak określają, ale całe zło wzięło się z tego państwa. O tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

- Taką obietnicę pełnej prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć – zadeklarował szef rządu.

Motywem przewodnim 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz jest praca byłego więźnia obozu Jerzego Adama Brandhubera „Przybycie transportu na rampę”.

Uroczystości odbyły się także w Brzeszczach. Hołd pomordowanym oddano w historycznym budynku byłej Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy Frauen Strafkompanie, w którym kwaterowano więźniarki. Jest to jeden z ponad czterdziestu podobozów, które funkcjonowały wokół kompleksu obozu KL Auschwitz. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wieniec złożył tam wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

Źródło:https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-podczas-obchodow-74-rocznicy-wyzwolenia-auschwitz.html

Zdjęcia: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau
74-rocznica-wyzwolenia-auschwitz_46168803444_o74-rocznica-wyzwolenia-auschwitz_grafika74-rocznica-wyzwolenia-auschwitz_31952392677_o74-rocznica-wyzwolenia-auschwitz_46168813154_o
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj