O tym dlaczego warto zostać żołnierzem RP oraz obowiązkowej kwalifikacji wojskowej w TVP3 Kraków
2019-02-04
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk. Marcin Żal byli gośćmi redaktora Mariusza Bartkowicza w poniedziałkowych „Tematach Dnia”.

Głównym tematem rozmowy była kwalifikacja wojskowa, która rozpoczęła się na terenie całego kraju, także w naszym województwie. Chodź powszechny obowiązek służby wojskowej został zniesiony, kwalifikacji musi poddać się każdy.

- Kwalifikacja wojskowa to wydarzenie cykliczne, które dzieje się co roku po to, aby wprowadzić przyszłych rekrutów do bazy, która jest tworzona przez Wojewódzkie Komendy Uzupełnień oraz wydać książeczki wojskowe tak, aby pojawili się w ewidencji prowadzonej przez Wojewódzki Sztab Wojskowy. Jest to wydarzenie, które co roku jest przygotowywane poprzez: stosowne zarządzenia wydawane przez Wojewodę, stworzenie wojewódzkiego planu kwalifikacji wojskowej oraz wiele innych działań przygotowawczych. Następnie realizowane jest przy współpracy z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym, z Wojskowymi Komendami Uzupełnień i starostami oraz prezydentami miast, którzy wykonują uprawnienia starostów., bo Na terenie całego województwa powołanych zostało 23 komisje, które rozpoczęły od dzisiaj funkcjonowanie i będą funkcjonować do 26 kwietnia – wyjaśniał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, płk. Marcin Żal tłumaczył co kryje się pod literami, którymi oznaczane są poszczególne kategorie przydzielane w trakcie kwalifikacji wojskowej. Przybliżył także możliwości rozwoju zawodowego w ramach kariery żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej.

Zachęcamy do obejrzenia programu: https://krakow.tvp.pl/41165494/04022019
tematy_dniatematy_dnia_1tematy_dnia_2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj