Rozmowy z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2019-02-07

Kwalifikacja wojskowa w województwie małopolskim, inwestycje w powiecie limanowskim, a także gala Plebiscytu TADEK na najlepszych instruktorów ZHP – to tematy kolejnej rozmowy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika z redaktorem Przemysławem Bolechowskim w Radiu Kraków.

- Pobór nie jest obowiązkowy, natomiast obowiązkowa jest kwalifikacja wojskowa. Taka kwalifikacja jest organizowana co roku przez wojewodę na terenie podlegającego mu województwa, przy współpracy sztabów, WKU i starostów. W tym roku rozpoczęła się 4 lutego i potrwa do 26 kwietnia, na terenie województwa są 23 komisje – wyjaśniał wojewoda Piotr Ćwik.

Rozmawiano również o ostatniej wizycie wojewody w powiecie limanowskim. W Jodłowniku Piotr Ćwik uczestniczył w uroczystym odbiorze przebudowanych fragmentów drogi powiatowej nr 1631K Kępanów – Tymbark. W Limanowej został zaś oddany do użytku most w ciągu ul. Dudka w Limanowej.

- To przykład inwestycji, które za kilkadziesiąt milionów, a dodając środki samorządów, kilkaset milionów, zostały zrealizowane w wielu gminach naszego województwa. Ale ta wizyta na Limanowszczyźnie była też związana z innym, miłym wydarzeniem obecności na moście na granicy miasta i gminy Limanowa, który został kiedyś zamknięty z powodu nawalnych opadów i uszkodzenia przez rzekę. Teraz w ramach funduszy usuwania skutków powodzi został naprawiony. W zeszłym roku miałem przyjemność przekazać mieszkańcom, którzy pojawili się na tym zamkniętym jeszcze moście, promesę od ministra Joachima Brudzińskiego w wysokości 2 milionów – przypomniał wojewoda.

Wśród poruszonych tematów był też niedawny plebiscyt TADEK na Najlepszych Instruktorów ZHP. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Nowohuckim Centrum Kultury, wojewoda Piotr Ćwik odebrał nagrodę specjalną „Super Tadek”.

- Trzeba powiedzieć, że Chorągiew Krakowska jest prężna, aktywna i działa w wielu obszarach. To duża praca wychowawcza, wykonywana przez instruktorów i wszystkich, którzy pracują od poziomu zuchów do starszych harcerzy. (…) Cieszę się, że mogłem w gali wziąć udział, bo udało się nam zrobić dużo dobrych rzeczy z harcerzami w 2018 roku z okazji stulecia niepodległości. Byłem bardzo zaskoczony, bo jest taka kategoria Super Tadka, którego właśnie otrzymałem, za co bardzo serdecznie dziękuję – mówił Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

20190211 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj