Morawica uczciła pamięć o Żołnierzach Niezłomnych
2019-02-24

- Pragnę wyrazić podziw oraz szacunek dla tak heroicznej i niebezpiecznej walki, dzięki której możemy dziś żyć w Polsce w jej obecnym kształcie – napisała wicepremier Beata Szydło w liście skierowanym do uczestników uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, które odbyły się w Morawicy. List odczytał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.  

Uroczyste obchody uświetnił swoją obecnością Żołnierz Niezłomny Wacław Szacoń pseudonim „Czarny”. Wspólnie z potomkami swoich towarzyszy broni złożył on do specjalnie przygotowanej urny w kształcie pocisku artyleryjskiego ziemię ze stu miejsc walk i męczeństwa Żołnierzy Niezłomnych.  

Pomysłodawcą tej inicjatywy był por. Wacław Szacoń. Podczas uroczystości został on odznaczony przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego medalem bł. Księdza Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. Medal „W służbie Bogu i Ojczyźnie” otrzymał zaś ks. Władysław Palmowski, proboszcz parafii w Morawicy. 

Podczas uroczystej mszy świętej zaprezentowano i przekazano do Muzeum Ordynariatu Polowego odnalezioną i odnowioną monstrancję Legionów Polskich. Jak głosi napis zachowany na monstrancji pochodzącej z 1914 r., była ona darem Sodalicji Mariańskiej i służyła opiece duchowej nad żołnierzami polskimi. 


Morawica3Morawica2Morawica11MorawicaMorawica1Morawica4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj