Chwała tym, którzy zachowali się jak trzeba... Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2019-02-28

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on stanowić wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – czytamy w projekcie ustawy dotyczącej ustanowienia tego państwowego święta, który w lutym 2010 roku skierował do Sejmu śp. prezydent Lech Kaczyński.     

Małopolskie Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Skawinie. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko serdecznie zapraszają wszystkich do udziału w uroczystościach.

- Niech to będzie okazja, by wspólnie powiedzieć: Małopolska pamięta o Żołnierzach Niezłomnych. Jesteśmy im to winni. Wielu z nich Ojczyźnie ofiarowało swą młodość – tak jak Józef Górka, którego pomnik nagrobny na cmentarzu parafialnym w Skawinie zostanie poświęcony 1 marca. Ich życie zostało brutalnie zakończone. Dodatkowo zostali skazani przez komunistyczne władze na zapomnienie... Warto, abyśmy te historie lokalnych bohaterów, którzy zachowali się jak trzeba, przypominali i utrwalali – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- W tym szczególnym dniu, jakim jest 1 marca, czcimy pamięć tych, którzy pozostali wierni żołnierskiej przysiędze i podjęli czynną walkę z nowym sowieckim okupantem… Tych Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i narzuconym siłą obcym systemem. Jednym z nich był Józef Górka, który pozostanie dla społeczności skawińskiej symbolem patriotyzmu i odwagi, z jaką powojenne pokolenie młodzieży poświęcało swoją młodość i życie, walcząc o niepodległą Polskę – mówi burmistrz miasta i gminy Skawina Norbert Rzepisko. 

Program Wojewódzkich Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest następujący:

• 28 lutego:

12.00 – Zespół Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie – lekcja historii „Skawińska społeczność wobec tzw. władzy ludowej 1945-1956”

• 1 marca:

10.30 – Zespół Katolickich Szkół im. św. Jana Pawła II w Skawinie – inauguracja obchodów, uroczysta akademia z udziałem ostatnich żyjących członków Narodowej Organizacji Wojskowej oraz rodzin osób represjonowanych;

12.00 – uroczysta msza święta w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie;

następnie przemarsz na cmentarz parafialny z udziałem asysty wojskowej i harcerzy, gdzie odbędzie się:

  •  poświęcenie pomnika nagrobnego śp. Józefa Górki – harcerza, członka NOW, ofiary represji komunistycznych,
  •  apel pamięci,
  •  złożenie wieńców i zniczy.

Lokalne struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego powstały na terenie Skawiny wiosną 1946 roku. W Małopolsce występowały one pod – używaną jeszcze w czasie okupacji – nazwą Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW).  

Członkowie skawińskich struktur NOW nie ukrywali się w lasach, lecz prowadząc zwykłą aktywność (ucząc się w szkołach i uczelniach, pracując w zakładach), byli równocześnie zakonspirowanymi członkami podziemia. Zajmowali się gromadzeniem i magazynowaniem broni, zbieraniem informacji o funkcjonariuszach UB, aktywistach PPR, prowadzeniem akcji ulotkowych oraz ochroną ludności przed szkodliwymi działaniami aktywistów komunistycznych.  

W głośnych procesach, jakie wytoczono skawińskim członkom NOW w latach 1947-1951, sądzono 44 osoby, z których 43 skazano na kary więzienia od roku po karę śmierci włącznie (jedynie jedną uniewinniono). W wyniku represji zginęło dwóch członków skawińskiej NOW: pochodzący z Tyńca Tadeusz Stępkowski oraz mieszkaniec Skawiny Józef Górka. Zginął on w trakcie wykonywania pracy w karnym batalionie górniczym w kopalni „Wujek” w Katowicach (21 III 1954 r.). Postać liczącego zaledwie 23 lata Józefa Górki pozostanie symbolem patriotyzmu i odwagi, z jaką powojenne pokolenie skawińskiej młodzieży poświęcało swoją młodość, walcząc o w pełni niepodległą Polskę.

Żołnierze Wyklęci_www
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj