Czwartkowe rozmowy z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2019-03-07

Ocena nadzorcza uchwały dotyczącej konsultacji społecznych w sprawie pomnika AK, kolejne odcinki S7 w Małopolsce oraz promesy na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych oraz ruchów osuwiskowych ziemi, a także podsumowanie ferii – to tematy kolejnej czwartkowej rozmowy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika w Radiu Kraków.

- W ramach kompetencji, jakie przysługują wojewodzie, została dokonana stosowna analiza przez służby prawne i po rozmowach z prawnikami podjąłem taką decyzję. Uchwała jest niedookreślona, nie tłumaczy, czym jest panel obywatelski, a poza tym trzeba ją zderzać z wcześniejszymi uchwałami podejmowanymi przez Radę Miasta. Oddzielam tu oczywiście sprawę listu otwartego, który wojewoda małopolski skierował do prezydenta Krakowa i radnych, w którym mówiliśmy z marszałkiem o idei budowy pomnika i o decyzjach krzywdzących tych, którzy na ten pomnik czekają, czyli kombatantów, żołnierzy AK. To pokolenie odchodzące. Oddzieliłem to całkiem od merytoryki tworzenia prawa lokalnego i uchwała została uchylona – tłumaczył wojewoda.

Kolejnym tematem były inwestycje drogowe: na odcinku S7 od Krakowa do granic województwa świętokrzyskiego oraz przebudowa drogi krajowej nr 94 od węzła Modlnica do Giebułtowa.

- Przez wiele lat nie mówiliśmy o realizacji tej inwestycji, a teraz mówimy, że niedługo będzie gotowy ZRID i będzie można zacząć realizację. I jak będziemy jechać z Warszawy do Krakowa, to na granicy województwa świętokrzyskiego nie będziemy trafiać na dwa różne światy. (…) To jeden z priorytetów, jakie postawiliśmy, jeśli chodzi o drogowe inwestycje w Małopolsce i nie po to realizujemy zadanie, żeby w środku pozostała biała plama. Chcemy jechać płynnie od województwa świętokrzyskiego, podobnie jak chcemy jechać płynnie zakopianką czy DK 94. W poniedziałek uczestniczyłem z ministrem Adamczykiem w podpisaniu realizacji pierwszego etapu od węzła Modlnica do Giebułtowa, przebudowa na drogę dwujezdniową, zupełnie inny standard jazdy, rozładowanie ruchu lokalnego i tranzytowego – mówił Piotr Ćwik.

Na koniec poruszono temat przekazania przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego kwoty 96 149 000 zł dla Małopolski na obudowę infrastruktury komunalnej i stabilizację osuwisk.

- To są ogromne pieniądze, wpływające do samorządu. To zadanie cykliczne, co roku te środki się pojawiają. Ta pierwsza transza roku 2019 jest bardzo szybka. Kiedy mówimy o pieniądzach na likwidacje skutków powodzi, nawałnic, to my ciągle wracamy do szkód z roku 2009, bo poprzedni rząd zostawił te zadania. Samorządy nie mają na to środków, dlatego to koło ratunkowe rządu nie tylko na odbudowę dróg i infrastruktury, ale też obiektów sportowych, które ucierpiały w wyniku powodzi. Oczywiście przekazanie pieniędzy jest poprzedzone całym procesem szacowania szkód, przekazaniem do Ministerstwa za pośrednictwem Wojewody, a Małopolska jest beneficjentem który otrzymuje naprawdę duże środki na usuwanie skutków powodzi – podkreślił Piotr Ćwik.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

20190304 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj