Czwartkowe rozmowy z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2019-03-28

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był gościem Radia Kraków. Wśród poruszonych tematów znalazły się: sytuacja w oświacie, ocena zagrożenia powodziowego i ochrony przeciwpowodziowej w Małopolsce, środki na pomoc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i ruchów osuwiskowych ziemi czy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów.

- Przed nami czas bardzo różny, jeśli chodzi o nasilenie opadów. (…) Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyło się po to, abyśmy po pierwsze omówili stan przygotowań na wypadek działań, które są związane z przeciwdziałaniem powodziom, a po drugie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej – Wody Polskie (…) przedstawił sytuację i swój ogląd, jeśli chodzi o stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych na terenie województwa małopolskiego – mówił Piotr Ćwik.


Kolejnym tematem były środki na pomoc w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i ruchów osuwiskowych ziemi w Małopolsce:
- Mówimy o kolejnych kwotach, które będziemy się starali pozyskiwać, wracając do osuwisk, które pojawiły się przede wszystkim po roku 2010 – wskazał wojewoda.

Piotr Ćwik odniósł się również do obchodów o Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów.
- To święto przebija się pomału do świadomości Polaków, ale też do świadomości opinii międzynarodowej. Taki też jest zamysł, aby to święto – Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów – było przypomnieniem, że Polacy ponosili ofiary, że Polacy byli gotowi do niesienia pomocy (…) – mówił wojewoda.

Wspomniano także o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej:
- To jest swoisty fenomen polskich, małych firm, które znakomicie się rozwijają. (…) Dzisiaj firma znakomicie się rozwinęła. W dotychczasowej siedzibie już się nie mieszczą. Wybudowali zupełnie nowy zakład, który jest zakładem z górnej półki. (…) Dobra polska marka, dobra polska firma – powiedział wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy

20190321 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj