Święto kwitnącej truskawki
2019-05-17

Nieopodal Opactwa Benedyktynów, na plantacji w Tyńcu, obchodzono dzisiaj Święto kwitnącej truskawki. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym i z udziałem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Sadego.

Mało kto zna pochodzenie tego smacznego owocu. Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od królewskiego botanika na dworze Ludwika IV, który na specjalne życzenie władcy skrzyżował dwie odmiany poziomek, otrzymując duże i soczyste owoce truskawki. Obecnie dostępnych jest około dwóch tysięcy ich odmian.  

Właścicielem największej, doświadczalnej plantacji truskawki deserowej w Europie Środkowo-Wschodniej i zarazem organizatorem dzisiejszego wydarzenia jest Polski Instytut Truskawki.

Podczas odbywającej się w ramach Święta kwitnącej truskawki konferencji poświęconej innowacyjnemu modelowi uprawy truskawki omówiono szereg aspektów z zakresu hodowli i rozwoju rynku truskawki. Nie zabrakło także wizytacji na plantacji w Tyńcu i Libertowie.  


Święto_kwitnącej_truskawkiŚwięto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki Święto_kwitnącej_truskawki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj