Międzynarodowe Ćwiczenia Obrony Cywilnej – Dzień 2
2019-05-30

Na terenie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz Gminy Krynica-Zdrój 29-30.05.2019 br. realizowane jest międzynarodowe, kompleksowe, wieloszczeblowe ćwiczenie obrony cywilnej z elementami zarządzania kryzysowego i antyterrorystycznego pk. „Granica 2019”.
 
Dziś odbyła się druga część – praktyczna - ćwiczenia „Granica 2019”, która składała się z dwóch epizodów.
 
Pierwszy epizod odbył się na górze Roztoka w Wojkowej w gminie Muszyna. Podczas tego ćwiczenia grupa osób nielegalnie przekroczyła granicę słowacko-polską w górzystym, trudno dostępnym i zalesionym rejonie. Doszło do zatrucia skażenia ujęć wody w rejonie prowadzonej akcji, z którego to ujęcia korzystały osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę  z ww. grupy - dwóch mężczyzn potrzebowało pilnej pomocy medycznej.

Drugi epizod rozgrywał się na parkingu pod stacją narciarską w Tyliczu w gminie Krynica-Zdrój. Podczas niego grupa osób nielegalnie przekroczyła granicę i przedostała się na teren Polski ukryta w przestrzeni ładunkowej samochodu ciężarowego. Osoby te były w posiadaniu materiału promieniotwórczego – w części załadunkowej pojazdu wykryto specjalny materiał wybuchowy.
 
Ćwiczenie praktyczne „Granica 2019” miały na celu spójne  działania służb, inspekcji, straży oraz innych podmiotów z Wojewódzkimi Formacjami Obrony Cywilnej z Małopolski. Po zakończeniu epizodów na parkingu odbył się pokaz sprzętu, który został wykorzystany podczas prowadzonych działań przez poszczególne jednostki biorące udział w ćwiczeniu.


granica dzien 2 1granica dzien 2  2granica dzien 2  3granica dzien 2  4granica dzien 2  5granica dzien 2  6granica dzien 2  7granica dzien 2  8
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj