Uwaga na upały!
2019-06-11

Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza, która przekroczy 30 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek 10 czerwca br. ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 11 województw – w tym również dla województwa małopolskiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega: 10, 11 i 12 czerwca br. prognozuje się wystąpienie wysokich temperatur.

Prognozuje się wystąpienie temperatury maksymalnej w dzień od 30°C do 33°C.Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, krakowskiego i Krakowa, limanowskiego, miechowskiego, myślenickiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego i Tarnowa, wadowickiego oraz wielickiego.

Ostrzeżenie obowiązuje od 10 czerwca br. od godziny 12:00 do 12 czerwca br. do godziny 20:00.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego. Upalnie nie będzie jedynie na północy kraju.

Od początku czerwca utonęło 27 osób
Wysoka temperatura zachęca do poszukiwania ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęło już 27 osób. W ostatni weekend (8-9 czerwca) życie w wypadkach nad wodą straciło 8 osób.

Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Przypominamy, że tzw. „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji.

Natomiast, jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

Źródło: www.gov.pl
Grafiki: RCB

upały rcb 11upały rcb 2upały rcb 3upały rcb 4upały rcb 5
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj