Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w Radiu Kraków
2019-06-11

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik był „Gościem poranka” w Radiu Kraków. Wśród poruszanych tematów znalazły się m. in. sytuacja krakowskiej huty ArcelorMittal i rekompensaty dla zakładów energochłonnych, zanieczyszczenie powietrza w Skawinie oraz stabilizacja osuwiska w Sułoszowej.
 

W ostatnim czasie duże zainteresowanie budzi projekt rekompensat dla zakładów energochłonnych. W Małopolsce temat ten poruszany jest chociażby w kontekście możliwego wygaszenia wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal.

- Rekompensaty mają na celu zahamowanie tego procesu. To dopłata z pieniędzy zebranych z opłat emisyjnych, żeby przedsiębiorstwa mogły utrzymać produkcję. To jednak prywatne podmioty. Rząd rozmawia z Mittalem. Mamy nadzieję, że będzie skutek. Środowisko krakowskie oczekuje na to – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

Osuwisko to ruch ziemi, który może się ujawnić na przykład wskutek ulewnych deszczy. Tak było w Sułoszowej. 

- To historia kilku lat. Osuwisko uaktywniło się w roku 2010. To duży teren, jest zagrożenie dla drogi wojewódzkiej i dla zabytkowego kościoła. Przekazałem na ręce pana marszałka promesę. Przygotowanie dokumentacji to pewnie kwestia kilku miesięcy. Muszą być badania. W pierwszym rozdaniu środków w roku 2020 będziemy pewnie aplikować o środki na stabilizację tego osuwiska – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
 
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20190614 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj