Czwartkowe rozmowy w Radiu Kraków
2019-06-27

Jak co tydzień, w czwartkowy wieczór słuchacze Radia Kraków mogli wysłuchać rozmowy z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem. Tym razem audycja dotyczyła zmian w programie „Rodzina 500+”, porozumienia z Regionalną Izbą Obrachunkową, kolejnej transzy promes na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i przeniesienia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby.

– Program „Rodzina 500+” pojawi się od 1 lipca 2019 r. w nowej odsłonie. Program ten, zainicjowany w kwietniu 2016 r., jest realizowany i ma się dobrze. Takie sygnały docierają do nas od rodzin, chociażby podczas niedawnego spotkania w Myślenicach – mówił wojewoda, omawiając jednocześnie zasady rozszerzenia tego programu na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.


Niedawno w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie z wizytą roboczą gościła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, która również przedstawiła założenia nowej odsłony programu „Rodzina 500+”. Jak podkreślił Piotr Ćwik, akcja informacyjna na ten temat jest prowadzona w całym województwie. Zapowiedział też, że w każdym powiecie pojawi się specjalny bus.

Rozmowa dotyczyła również porozumienia z Regionalną Izbą Obrachunkową. Na jego mocy RIO będzie przekazywała Wojewodzie Małopolskiemu informacje o sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Małopolsce. Dane te będą jawne i zostaną opublikowane na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

– To porozumienie to taki dobry mechanizm, który będzie umożliwiał poznanie kondycji finansowej gmin i powiatów. Każdy samorząd będzie można odnaleźć w tym zestawieniu i zobaczyć, jak wyglądają wskaźniki pokazujące gospodarność włodarzy – dodał Piotr Ćwik.

Wojewoda mówił również o kolejnej transzy promes dla małopolskich samorządów. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Na zakończenie poruszono temat przeniesienia siedziby Szpitala Uniwersyteckiego do nowych budynków w Krakowie-Prokocimiu. Jak podkreślił Piotr Ćwik, jest to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Z tego powodu w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbywają się spotkania z dyrekcją Szpitala i przedstawicielami służb.

Podczas rozmowy nawiązano również do wniosku zakopiańskiego szpitala o przekwalifikowanie – stacjonującej tam – karetki typu „S” na typ „P”.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

20190614 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj