Cotygodniowe spotkanie z wojewodą małopolskim w Radiu Kraków
2019-07-18

Jak w każdy czwartek, wojewoda małopolski Piotr Ćwik uczestniczył w rozmowie w Radiu Kraków dotyczącej tematów szczególnie istotnych dla regionu. W tym tygodniu były to między innymi: powołanie zespołu zadaniowego, który zajął się przeanalizowaniem informacji dotyczących stanu powietrza w Skawinie, pytania o suszę w Małopolsce oraz małopolskie komisariaty Policji.

W związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi stanu powietrza wokół terenów byłej Huty Aluminium w Skawinie oraz w kontekście m.in. informacji podanych przez Urząd Miasta i Gminy Skawina wojewoda małopolski Piotr Ćwik powołał w ubiegłym tygodniu zespół zadaniowy, który zajął się przeanalizowaniem tych informacji.

Jednocześnie na terenie Skawiny pomiary rozpoczęła mobilna stacja monitorowania Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Oddział w Krakowie.

- Już w ubiegłym tygodniu w piątek WIOŚ (…) sprzętem do tego przygotowanym, certyfikowanym, który musi być też kalibrowany po to, żeby pokazywał miarodajne wyniki – przeprowadza całą serię pomiarów na terenie gminy Skawina. Te wyniki mają być znane w dniu jutrzejszym, czyli w piątek. I wtedy też opublikujemy pełną informację na temat tego, jak wygląda zawartość powietrza na terenie gminy Skawina – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

W Małopolsce pojawiły się informacje o wystąpieniu zjawiska suszy. W szczególności problemy takie sygnalizowała jedna gmina z powiatu tarnowskiego.

- Z terenu gminy Szerzyny zostały dostarczone wnioski od 33 poszkodowanych gospodarstw rolnych. W przeliczeniu na procent gospodarstw to jest 1% gospodarstw na terenie całej gminy Szerzyny. Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (…) pokazuje na poglądowej mapie, jak wygląda zjawisko suszy w poszczególnych miejscowościach. Małopolska jest tym województwem, które zjawiskiem suszy na dzisiaj nie jest dotknięte – tłumaczył wojewoda małopolski.

Rozmawiano także o małopolskich komisariatach Policji oraz o tych miejscach, którymi małopolska Policja może się pochwalić pod kątem wyposażenia. Nie zabrakło także przypomnienia, że w roku 2019 przypada 100. rocznica utworzenia Policji Państwowej.

Całą rozmowę można wysłuchać tutaj.   

20190715 Radio Kraków nowe
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj