Obwodnica Skawiny w całości dostępna dla kierowców
2019-07-22

Od 22 lipca 2019 r. kierowcy mogą korzystać z drugiej części obwodnicy Skawiny, która wyprowadza z centrum miasta ruch tranzytowy odbywający się do tej porty drogą krajową numer 44. Otwarcia nowego fragmentu drogi, biegnącego od ulicy Energetyków do skrzyżowania ze wspomnianą już drogą krajową, dokonał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Na obwodnicę Skawiny mieszkańcy tego miasta czekali od wielu lat. Dzisiaj oddajemy ją do użytku. To przykład determinacji rządu Prawa i Sprawiedliwości w dążeniu do zmniejszania obszarów wykluczenia komunikacyjnego. Jest to także dowód na owocną współprace rządu z samorządem – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

- Dzięki otwarciu najważniejszego odcinka obwodnicy Skawiny poprawi się nie tylko komfort jazdy kierowców, ale także mniej samochodów będzie wjeżdżało w miasto. Znacząco polepszy się także bezpieczeństwo pieszych przy drodze krajowej – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Oddany do użytku fragment obwodnicy ma długość 2,2 km. Droga klasy GP posiada jedną jezdnię z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Najważniejszym obiektem inżynierskim na nowym odcinku obwodnicy jest 381 m most nad linią kolejową, kanałem zasilającym elektrownię Skawina i składowiskiem odpadów przemysłowych.
 
Inwestorem projektu był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, ale na podstawie porozumienia z 29 lipca 2016 r. został on sfinansowany ze środków budżetu państwa przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
 
Inwestycja była kontynuacją pierwszego etapu budowy obwodnicy, który zakończył się w 2014 r. Wartość inwestycji, której wykonawcą było konsorcjum firm Most z Sopotu i Polbud Pomorze, wyniosła 41,2 mln zł.

Źródło: gov.pl

EAFZqsDX4AEAIy4EAFZpjHXUAADX2LEAFZr2EX4AMzibn
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj